Kotwy do betonu są jednym z tych elementów montażowych, z którymi warto się zapoznać, wykonując drobne prace remontowe, czy budowlane. Są one elementem, który potrafi bardzo ściśle połączyć dwa bloki betonu, uniemożliwiając ich rozchodzenie się, lub przytwierdzić jakiś element pod dużym obciążeniem, bez używania zaawansowanych technik montażowych.
Zastosowanie i zasada działania kotew montażowych
Najczęściej wykorzystuje się tego typu montaż w przypadku bram, balustrad, grzejników, drzwi garażowych, i innych podobnych elementów. Można je stosować także w niespękanym betonie lub pełnej cegle, jako element montażu tymczasowego. Zasada działania kotew do betonu jest bardzo prosta. W wywiercony otwór wkręca się kotwę, która idealnie przylega do ścianek otworu. Jest to możliwe dzięki trzpieniowi, który lekko rozpiera otwór po wkręceniu. Taki system gwarantuje wytrzymałość na bardzo duże obciążenia – stąd też tak powszechnie wykorzystuje się go w budowlance.
Kotwy do betonu – sposób montażu
Zamontowanie kotwy jest bardzo proste i bez problemu poradzi sobie z tym nawet niewykwalifikowany robotnik. Należy jednak stosować się do kilku zasad, które zapewnią stabilność takiej konstrukcji. Najważniejsze jest wywiercenie otworu. Musi on mieć dokładnie taką średnicę, jak sama kotwa. Dzięki temu będzie ona lepiej przylegała do ścianek. Wiercenia należy dokonywać specjalnym wiertłem do betonu, w celu uzyskania jak najlepszego otworu. Za pomocą pompki ręcznej należy następnie dokładnie przedmuchać i oczyścić otwór. Niestety, resztki pyłu wewnątrz będą powodowały, że trzpień kotwy nie zostanie prawidłowo osadzony, i może się wysuwać z otworu. Skutkiem tego może być brak stabilności dla montowanego elementu, a w konsekwencji – ryzyko korzystania z takiego elementu, zagrożenie dla zdrowia i życia w przypadku elementów budowanych na wysokościach. Kotwę osadza się wewnątrz najczęściej za pomocą młotka. Jej wchodzenie w otwór powinno być w miarę płynne i łatwe. Gdy idzie zbyt opornie – oznacza to zbyt wąską średnicę szczeliny. Kotwę należy później dokręcić za pomocą klucza dynamometrycznego.
Czy stosowanie kotek do betonu jest opłacalne?
Kotwy do betonu są dość drogim elementem. Jednak znacząco ułatwia on pracę na budowie czy podczas remontów i wykończeni. Pozwala w kilka chwil przymocować jakiś element, spiąć go z drugim elementem i tym samym zapewnić stabilność konstrukcji. Kotwa działa na zasadzie kołka rozporowego, z tym że jego przeznaczenie jest nieco inne, a i siła nośna dużo mniejsza. Podobnym elementem jest kotwa chemiczna, w której rolę trzpienia zastępuje na przykład masa żywiczna, rozlewająca się wewnątrz i spajająca szczeliny.