Budowa domu. Jak wybrać firmę budowlaną? 

Budowa nieruchomości – nawet systemem gospodarczym – zawsze wiąże się z koniecznością wynajęcia firmy budowlanej, choćby do wykonania niektórych prac. Wiele z nich bowiem mogą wykonać tylko fachowcy znający się na budownictwie. Wynajem takiej firmy wiąże się rzecz jasna z kosztami. Jeśli jednak będzie to kiepska firma, a fachowcy okażą się gorsi, niż w przewidywaniach, koszty dla takiej firmy mogą być tylko jednym z problemów. Konieczne może być poprawianie po nich, lub wykonywanie niektórych prac od nowa. Jak wybrać firmę budowlaną, by uniknąć takich problemów? 

Firma budowlana to szerokie pojęcie

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że firma budowlana to pojęcie bardzo szerokie. Zakres usług takiej firmy może być bardzo różny. Planując wynajęcie fachowców, warto na początku zastanowić się do czego tak naprawdę będą oni potrzebni. Jeśli do wykonania wielu różnych prac, warto stawiać na firmy, w których pracują budowlańcy specjalizujący się w różnych pracach budowlanych. Jeśli firma ma być wynajęta tylko – na przykład – do wybudowania domu do stanu surowego zamkniętego, z powodzeniem wystarczy taka, która świadczy wyłącznie takie usługi. Oczywiście osobną sprawą jest firma dekarska, dzięki której na wybudowanym domu zamontowany zostanie dach.

Polecenia znajomych lub dobre opinie

Budowa domu to praca, która powinna być wykonana właściwie i na czas. Konieczne jest więc wybranie firmy, która jest profesjonalna w swoich działaniach. Oczywiście każda tak się reklamuje. Bez względu na to czy jest to województwo lubuskie czy podkarpackie, wszędzie – w przekazach reklamowych – są tylko doskonałe i tanie firmy. W rzeczywistości oczywiście tak nie jest. Wybierając firmę budowlaną czy to do budowy domu od podstaw do końca, czy też do wykonania tylko niektórych prac, warto polegać na poleceniach i opiniach. Dobrze jest podpytać znajomych, rodziny czy nawet sąsiadów, którzy budowali dom, czy firma realizująca ich zlecenie była dobra. Warto także poczytać opinie w Internecie o danej firmie, pamiętając o tym, że nie są do końca miarodajne. Wielu zadowolonych klientów bowiem nie traci czasu na ich zamieszczanie. Niezadowoleni wręcz odwrotnie. 

Umowa i wycena prac

Wynajmując wybraną firmę budowlaną, nie można zapominać o spisaniu umowy na wykonanie prac. W niej powinny znaleźć się zapisy o kosztach prac, ich zakresie i terminie wykonania. Taka umowa jest bardzo ważna. Jest bowiem pisemnym potwierdzeniem uzgodnień i dowodem w przypadku gdy któraś ze stron będzie postępować inaczej niż to było ustalone. Taka umowa może być wtedy dowodem w sądzie przy dochodzeniu swoich praw, czy podstawą do reklamacji na wykonane prace. 

Redakcja HB24