Stal zbrojeniowa jest to urządzenie stalowe, które używane jest głównie do betonu zbrojeniowego. Zbrojenie znacznie zwiększa wytrzymałość konstrukcji na rozciąganie. Powierzchnia pręta zbrojeniowego jest często odkształcana – co jest ogromną zaletą, ponieważ można go użyć w wielu sytuacjach.
Stal zbrojeniowa – różne rodzaje
Najpopularniejszym rodzajem zbrojenia jest stal węglowa. Inne łatwo dostępne typy obejmują stal nierdzewną i pręty kompozytowe wykonane z włókna szklanego, włókna węglowego lub włókna bazaltowego. Stal ma współczynnik rozszerzalności cieplnej prawie równy współczynnikowi nowoczesnego betonu. Chociaż pręt zbrojeniowy ma żebra, które wiążą go mechanicznie z betonem, nadal można go wyciągać z betonu, co często towarzyszy zawaleniu się struktury na większą skalę. Zbrojenie jest dostępne w gatunkach i specyfikacjach, które różnią się granicą plastyczności, ostateczną wytrzymałością na rozciąganie, składem chemicznym i procentem wydłużenia. Samo użycie stopnia wskazuje jedynie minimalną dopuszczalną granicę plastyczności i musi być użyte w kontekście specyfikacji materiału, aby w pełni opisać wymagania produktu dla prętów zbrojeniowych. Specyfikacje materiałów określają wymagania dotyczące gatunków, jak również dodatkowe właściwości, takie jak skład chemiczny, minimalne wydłużenie, tolerancje fizyczne.
Stal zbrojeniowa cennik
Stal zbrojeniowa jest dość tania – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Za jedną tonę produktu można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Stal zbrojeniowa cena może być również dostępna na atrakcyjnych promocjach. Jeśli dana osoba będzie chciała zakupić stal w postaci pręta żebrowanego to może liczyć na dość niską cenę. Taki pręt może kosztować około trzy złote za kilogram. Trzeba przyznać, że jest to dość przystępna cena. Pręty zbrojeniowe w klatkach są połączone przez zgrzewanie punktowe, wiązanie drutu stalowego, czasami za pomocą elektrycznej warstwy prętów zbrojeniowych lub połączeń mechanicznych. Zbrojenie z tworzywa sztucznego wzmocnione włóknami jest również stosowane w środowiskach o wysokiej korozji. Jest dostępny w wielu formach, takich jak spirale do wzmacniania kolumn, zwykłych prętów i siatek. Większość dostępnych w handlu prętów zbrojeniowych jest wykonana z jednokierunkowych włókien osadzonych w termoutwardzalnej żywicy polimerowej i jest często określana jako FRP.
Stal zbrojeniowa z całą pewnością przyda się na przykład na budowach. Jeśli zaś chodzi o pręty zbrojeniowe to mają one niską przewodność elektryczną i są niemagnetyczne.