Nierówne podłoże w mieszkaniach jest szczególnie częstym przypadkiem w blokach mieszkalnych czy kamienicach. Dawniej nie dysponowano jeszcze odpowiednio czułymi narzędziami pozwalającymi precyzyjnie wykonać wylewkę. Dodatkowo, przez kilkadziesiąt lat użytkowania mieszkania dokonano wielu jego remontów, w tym także wymiany podłóg. Nic więc dziwnego, że w naturalny sposób wylewka zmienia kształt. Ma ona w różnych miejscach różny poziom, a po latach użytkowania mogą się pojawić w niej ubytki. Przed położeniem paneli należy idealnie wyrównać powierzchnię posadzki.
Przygotowanie podłogi pod panele
Panele są specyficznym rodzajem podłogi. Są wykonane z tworzyw sztucznych, dlatego charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na czynniki mechaniczne. Łatwo jest je także ułożyć, przy trzymaniu się odpowiednich reguł. To także bardzo tani materiał podłogowy. Pewną ciekawostką może być fakt, że aby panele układały się dobrze, powinny przynajmniej 48 godzin poleżeć w warunkach pokojowych. Dlatego po zakupie warto odczekać dwie doby składując panele wewnątrz domu, a w międzyczasie przygotowując podłogę do remontu. Ten etap jest bardzo ważny. Należy wyrównać podłoże i pokryć je warstwą izolacyjną, zanim przystąpi się do układania paneli i zbijania ich ze sobą.
Jak wyrównać podłogę pod panele?
Najważniejsze jest zdjęcie starej podłogi oraz dokładne zamiecenie jej. Najprostszym sposobem na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Dzięki niej możliwe jest nawet układanie paneli przez osoby niedoświadczone – wylewka idealnie pokrywa wszelkie nierówności, bez względu na to, jak się ją wyleje. Zanim wyleje się wylewkę samopoziomującą, należy zastosować płynną masę gruntującą i poczekać na jej wyschnięcie. Można sprawdzić za pomocą poziomicy, czy udało się uzyskać idealne wyrównanie. Ten etap pracy jest jednak najłatwiejszy ze wszystkich, ponieważ wylewka działa samoistnie – i właśnie do tego służy, by uzyskać efekt gładkości i równości.
Z pewnością nie warto oszczędzać na wylewce samopoziomującej. Panele są o tyle specyficznym rodzajem podłóg, że dość szybko ulegają odkształceniom. Nawet niewielkie nierówności na podłodze, czy zachowanie niewłaściwych odstępów klepki od ściany podczas układania, może spowodować w przyszłości szybkie psucie się podłogi. Będzie ona wybrzuszała się, pomiędzy panelami zrobią się odstępy, a same panele będą trzeszczały i stukały. Nie trzeba aż zatrudniać fachowca – jednak warto przyłożyć się do tego zadania kupując dobrej jakości panele i skrupulatnie przestrzegając zaleceń ich układania.