Współcześnie tematem materiałów budowlanych często interesują się nie tylko profesjonaliści. Również osoby prywatne planujące między innymi ruszenie z budową domu czy większe zmiany w już posiadanych mieszkaniach i domach, chcą wiedzieć więcej na ten temat. Poniżej zatem szereg podstawowych informacji dotyczących, tego czym jest beton komórkowy.
Czym jest beton komórkowy?
Beton kojarzy się z materiałem niezwykle ciężkim, zarówno w znaczeniu dosłownym i fizycznym, jak też metaforycznie. Nowe i sprawdzone technologie pozwalają jednak na uzyskanie betonu lżejszego. Wprowadzenie gazu pod odpowiednim ciśnieniem do jeszcze plastycznej masy cementowe, pozwala na pojawienie się w strukturze po zastygnięciu jednorodnych porów zwanych komórkami. Beton komórkowy produkowany jest na szeroką skalę między innymi w Polsce, bo to naprawdę ceniony materiał budowlany. Łączy w sobie tak pożądane w budownictwie cechy jak ogromna wytrzymałość oraz świetna termoizolacyjność. To właśnie dzięki temu tak wielu inwestorów prywatnych oraz budujących osiedla mieszkaniowe czy obiekty użyteczności publicznej, w dużym stopniu korzysta właśnie z takiego betonu. Wzniesienie ściany za pomocą bloczków betonu komórkowego pozwala między innymi na efekt utrzymania ciepła zimą oraz przyjemnego chłodu latem. Taka sytuacja jest pożądana chyba przez wszystkich użytkowników wnętrz.
Jakie są rodzaje betonu komórkowego?
Bloczki z betonu komórkowego opisywane są za pomocą różnych parametrów, wśród których jednym z najważniejszych jest gęstość. To właśnie ten parametr poszczególnych produktów wpływa między innymi na to, jakie ściany można z nich zbudować. Niektóre ściany muszą być bowiem mówiąc najprostszym językiem bardziej trwałe i odporne ( na przykład ściany nośne). Podstawowy podział na rodzaje betonu komórkowego związany jest zatem z jego gęstości. Wyróżnia się:
- bloczki gęstości 300 – 350: do budowy ścian jednowarstwowych bez ocieplenia,
- bloczki gęstości 400-600: do budowy ścian nośnych, ścian działowych,
- bloczki gęstości 700-800: do budowy ścian o wysokiej termoizolacyjności oraz izolacyjności akustycznej.
Beton komórkowy cena
Cena betonu komórkowego uwarunkowana jest zatem między innymi jego parametrami związanymi z gęstości. Im beton komórkowy zapewnia lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną, tym będzie droższy. Do budowy ścian wewnątrz domu zwykle stosuje się zatem beton tańszy, zaś do ścian zewnętrznych, najczęściej wybiera się beton droższy o najwyższej dostępnej gęstości. Ceny na rynku mogą różnić się w zależności od sklepu i producenta.