Zastosowanie płyt OSB

Budowa domu czy remont mieszkania są nierzadko trudnymi i czasochłonnymi zajęciami. Wymagają one nie tylko nakładu ogromnej ilości czasu ale i energii połączonej ze stresem. Mimo to, każdy remont można przeprowadzić w prostszy i mniej nerwowy sposób.
Istnieją dwa rozwiązania umożliwiające dokonanie szybkich działań zakończonych zadowoleniem z otrzymanego efektu. Pierwszym z nich jest wynajęcie doświadczonej ekipy budowlanej. Drugim zaś, zakup odpowiednich materiałów wspomagających prace remontowe. Przykładem takiego materiału są płyty OSB. Występujące w wielu formach i grubościach ułatwią dokonanie każdego założonego celu. Na rynku można już zakupić płyty OSB odporne na działanie wysokich temperatur czy wilgoci. Pierwsze z nich stosowane są zazwyczaj w okolicy pieców czy grzejników. Z kolei płyty odporne ma wilgoć wykorzystywane są w miejscach narażonych na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych, np.: w garażach czy na zewnątrz budynków.

Zastosowanie płyty OSB

Zastosowanie płyty OSB jest bardzo różnorodne i wszechstronne. W zależności od grubości materiału można je wykorzystywać do wielu czynności. Cieńsze płyty OSB doskonale sprawdzają się w wykonaniu konstrukcji ścian działowych i sufitów podwieszanych. Za ich pomocą można też łatwo i szybko wyrównać nierówności starych ścian. Cienkie płyty wykorzystywane są obecnie także do produkcji mebli. Aktualny rynek meblarski bazuje na tych materiałach ze względu na niskie koszty produkcji i eksploatacji płyt. Większość standardowych mebli zakupowanych w sieciach wykonana jest z płyty OSB. Z kolei grubsze płyty wykorzystywane są na przykład jako podpora do papy układanej na dachu budynku lub do wykonania konstrukcji schodów. Wytrzymałe i proste w użytku przez lata posłużą ich użytkownikom. 
Rynek oferuje wiele wymiarów płyty OSB. Najczęściej stosowanym i najpopularniejszym w Polsce jest rozmiar 1250 x 2500 mm. Zazwyczaj wystarcza on na dokonanie konstrukcji ściany, sięgającej do sufitu. Nie mniej jednak, w przypadku potrzeby wykorzystania większych gabarytowo płyt, rynek oferuje również produkty sięgające wysokości blisko 5 m.

Charakterystyka płyt OSB

Wszystkie płyty OSB, niezależnie od wielkości, wagi i przeznaczenia posiadają cechy wspólne odróżniające je od innych materiałów budowlanych. Płyty są przede wszystkim wytrzymałe, trwałe i stabilne. W zależności od grubości i przeznaczenia wykonane są z kilku warstw wiórów sklejonych mocnym klejem. Wyróżnia się 3 standardowe grubości płyt, z których te oznaczone symbolem OSB-3 są najgrubsze, najbardziej wytrzymałe i trwałe. Poza tym, płyty OSB są odporne na ścieranie, zgniatanie oraz działanie wysokiego ciśnienia. Takie właściwości płyt sprawiają, że stanowią one trwały materiał budowlany.
Podsumowując, stosowanie płyty OSB jest obecnie dość popularną czynnością wykorzystywaną w remontach i budowach domów. Ze względu na swe niezwykłe właściwości, trwałość i prostotę użytkowania stanowią podstawę wielu konstrukcji. Wykonane z ich wykorzystaniem ściany, podłogi i meble służą użytkownikom przez wiele lat.

Redakcja HB24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.