Frezarka jest narzędziem służącym do obróbki różnego rodzaju surowców, w celu nadania im pożądanej faktury. Istnieje wiele rodzajów frezarek, które dzieli się w zależności od przeznaczenia, ilości wrzecion, sposobu pracy. Mogą one być urządzeniami masywnymi, stosowanymi w halach produkcyjnych do masowego wytwarzania produktów rowkowanych czy gwintowanych. Mogą też być narzędziami ręcznymi, do obsługi mobilnej.
Główne rodzaje frezarek i ich przeznaczenie
To narzędzie może być wykorzystywane do drewna lub do metalu, i to jest jedno z podstawowych kryteriów przy zakupie. Należy najpierw zweryfikować swoje potrzeby i na tej podstawie określić przeznaczenie swojej frezarki. Rodzaje frezarek różnią się między sobą w zależności od liczby wrzecion. Jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe frezarki mają różny stopień zaawansowania frezów, jakie można za ich pomocą wykonać. Poza tym wyróżnia się jeszcze frezarki górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe i równowrzecionowe – w zależności od tego, gdzie umieszczone zostało wrzeciono. Inne frezarki stosuje się do wyrabiania gwintów, a inne do produkcji kół zębatych. Dzięki bogatemu zróżnicowaniu maszyn oraz narzędzi możliwe jest wykonywanie bardzo wielu operacji na obracającym się materiale, w którym mają zostać zrobione frezy. W zależności od konstrukcji wyróżnia się też frezarki stołowe, lekkie, wspornikowe (pionowe i poziome), bezwspornikowe, wzdłużne i karuzelowe. W przypadku masowej produkcji warto poznać jeszcze podział na specjalne i specjalizowane, dedykowane konkretnym wyrobom (do wierteł, kół zębatych, rowków wpustowych itp.)
Jak wybrać właściwą frezarkę do zakładu?
Jak już wspomniano, rodzaje frezarek są różne i przede wszystkim należy się kierować tym, co chce się za ich pomocą uzyskać, i w jakim materiale. W każdym zakładzie produkcyjnym wykonuje się nieco inny zakres prac, i w nieco innej częstotliwości. Dlatego frezarka, która będzie niezbędna w zakładzie stolarskim, zupełnie nie przyda się w zakładzie metalowym. Do okazjonalnego wykonywania frezów lepsza będzie frezarka ręczna, choć jej wybór też w dużej mierze uzależniony jest od tego, jakie konkretnie wyroby chce się za jej pomocą uzyskać. Frezarki CNC będą najlepszym wyborem dla hal produkcyjnych, gdzie wytwarza się duże ilości frezów każdego dnia, i maszyna ciągle jest w użyciu. Wybierając frezarkę warto zorientować się co do jej rodzajów i wybrać najlepszy dla swojego zakładu, aby maksymalnie wykorzystać możliwości maszyny i dać jej się szybko zamortyzować.