Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo klejenie

Jak dobrać spoiwo do spawania plastiku? Techniczny poradnik dla wymagających

Data publikacji 30 kwietnia 2021

Spawanie plastiku wcale nie jest łatwe i bardzo często nastręcza wielu problemów. Jednak wiele osób nadal próbuje wykonywać naprawy samodzielnie, wszak dzięki temu można sporo zaoszczędzić, a przy tym co nieco pomajsterkować. Jednak praca może spełznąć na niczym, bądź może Was kosztować wiele nerwów, jeżeli źle dobierzecie spoiwo do spawania plastików. Dzisiejszy wpis będzie typowo techniczny, gdyż doradzimy Wam jak właściwie je dobrać, a dzięki temu szybko i rzetelnie wykonać zamierzoną pracę. 

Gdy źle dobierzesz spoiwo do łączenia plastiku 

Najczęstszym błędem, jaki popełnia każdy majsterkowicz, jest źle dobrane spoiwo. A można temu zapobiec, wystarczy tylko prawidłowo określić powierzchnię spawaną, a następnie wybrać właściwy drut. Jeżeli macie czas i możliwości możecie również wykonać kilka prób spawania, wykorzystując do tego różne rodzaje elektrod. Nie zapomnijcie też czytać i sprawdzać oznaczeń, gdyż zazwyczaj trafnie określają dobór tworzywa. Musicie też wiedzieć, że jeżeli popełnicie błąd, to wbrew pozorom na samym początku nie będzie on widoczny, gdyż spawany element będzie się Wam wydawał całkiem stabilny, ale gdy już wystygnie, to wystarczy jeden Wasz ruch i zwyczajnie się oderwie. 

Spawarka ręczna czy stacjonarna? Oto jest pytanie     

Do spawania oczywiście najlepiej wykorzystywać spawarki. Dostępne są dwa warianty, a dokładnie spawarki ręczne, a także te stacjonarne. Ręczne doskonale sprawdzają się na użytek domowy i przy wykonywaniu drobnych prac. Są mniejsze i lżejsze oraz oczywiście tańsze. Do bardziej zaawansowanych prac, ale i na użytek warsztatów mechanicznych,  lepiej wybrać spawarki stacjonarne. A to dlatego, że posiadają one panel sterowania. Dzięki temu można regulować temperaturę spawania. Pamiętajcie jednak, nim kupicie spawarkę, zwróćcie uwagę na sposób, w jaki wychładza się. Nie bez znaczenia jest wydajność, ilość dysz oraz oczywiście moc urządzenia. Do prac domowych wystarczy urządzenie o mocy 400 W, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych prac, moc musi być zdecydowanie większa. 

Zwróć uwagę na temperaturę spawania 

Plastik, czyli tworzywo sztuczne, należy spawać w określonej temperaturze. Jeżeli mamy do czynienia z polietylenem, to temperatura spawania powinna wynosić od 120 do 180 stopni Celsjusza. Z kolei polipropylen należy spawać w 160 stopniach. Jeszcze wyższą temperaturę spawania ma polichlorek winylu, bo wynosi ona minimum 180 stopni, jednak nie może być wyższa niż 270 stopni. Poliwęglan trzeba natomiast spawać w temperaturze 230 stopni, a krylobutylostyren – w 240 stopniach, natomiast poliamid – w 255 stopniach. Przed rozpoczęciem spawania określcie materiał, z jakim macie do czynienia. Wykonajcie więc próbę i na jej podstawie możecie określić rodzaj tworzywa sztucznego. Np. PVC ma charakterystyczny kopcący płomień i niezwykle ostry zapach, natomiast ABS różni się od niego słodkawym zapachem, choć płomień nadal jest bardzo kopcący. Tworzywo PE nie kopci, ale wydziela zapach parafiny, natomiast PP daje bardzo ostry zapach. 

Spoiwa do plastiku i spawanie – wszystko, co powinniście wiedzieć 

Wybór spoiw do spawania plastiku jest bardzo duży. W środowisku warsztatowym codziennością jest spawanie tworzyw sztucznych. Musicie tutaj wiedzieć, że elementy łączy się za pomocą spoiwa z tego materiału, które pod wpływem temperatury topi się i łączy z podgrzanymi brzegami, które są przygotowane do wykonania spawu. Zatem, aby dobrać właściwe spoiwo musicie wykonać próbę, na podstawie której dowiecie się, z jakim tworzywem macie do czynienia. Dodatkowo przydają się różne dysze, dzięki temu macie możliwość doboru szerokości spawu do potrzeb. Swoją drogą, właściwie dobrana dysza zwiększa trwałość i zapewnia precyzję pracy. Jeżeli wykonujecie spawanie bardzo drobnych elementów, to powinniście zastosować dyszę redukcyjną. Dzięki temu powietrze przekazywane jest węższym strumieniem i dokładnie przenoszone w miejsce spawania.     

Jeżeli nie macie bardzo dużo czasu na wykonywanie prób spawania, to pamiętajcie, że każdy element powinien być właściwie oznaczony i zazwyczaj po wewnętrznej stronie znajduje się znak, który określa rodzaj tworzywa sztucznego. Na tej podstawie należy też dobrać temperaturę spawania.

Redakcja HB24

Na hurtowniabudowlana24.pl dzielę się swoją pasją do budownictwa, ogrodów i wszystkiego, co związane z tworzeniem funkcjonalnych przestrzeni. Znajdziesz tu praktyczne porady, inspiracje oraz nowinki, które pomogą Ci w budowie, remoncie i aranżacji – zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?