Artykuły BHP, które mogą Ci się przydać we własnym domu

Planujesz remont mieszkania lub poważne prace w ogrodzie? A może po prostu lubisz majsterkować i często wykonujesz prace fizyczne wokół domu? W takim razie z pewnością przydadzą Ci się artykuły BHP. I choć takie elementy wyposażenia kojarzą się przede wszystkim z ubraniami roboczymi i akcesoriami wykorzystywanymi w pracy, sklep BHP warto odwiedzić również indywidualnie. W końcu również we własnym warsztacie może przydarzyć się coś niedobrego. A artykuły BHP i odpowiedni strój uchroniły już niejednego majsterkowicza przed utratą zdrowia. W dodatku odzież robocza i buty tego typu często w czasie pracy fizycznej okazują się wygodniejsze niż obuwie sportowe czy casualowy strój. Warto więc mieć w domu kilka roboczych lub ochronnych ubrań i akcesoriów, które sprawią, że będziemy bezpieczni również po godzinach pracy zawodowej.

Spodnie robocze

Hydraulicy, budowlańcy, osoby zajmujące się pielęgnowanie zieleni. Wszystkie te kategorie zawodów różnią się wykonywanymi obowiązkami, a ich przedstawicieli najczęściej widzimy w roboczych spodniach – ogrodniczkach. Nie bez powodu: to właśnie ten typ spodni roboczych uchodzi za najwygodniejszy wówczas, gdy chcemy mieć na podorędziu kilka akcesoriów roboczych czy innych sprzętów.

Ogrodniczki posiadają wygodne kieszenie, w których można schować śrubokręt, centymetr stolarski czy inne drobiazgi. Często mają także specjalny schowek zabezpieczający telefon. A szelki zawieszone na ramionach sprawią, że spodnie nie spadają nawet przy nieco bardziej skomplikowanych ruchach. To idealny wybór dla każdego majsterkowicza!

Buty robocze lub ochronne

Jeśli po powrocie do domu spędzasz dużo czasu w warsztacie lub na podwórku, chodząc po kamieniach czy ubitej ziemi, przyda Ci się obuwie robocze lub ochronne. Zazwyczaj zapewnia ono po prostu większy komfort. Ten pierwszy rodzaj obuwia najczęściej jest wykonany ze skóry licowej, zamszu lub weluru, który gwarantuje trwałość. Poza tym do pracy w garażu zwyczajnie szkoda używać innych butów, które mogą łatwo się zniszczyć.

Jeśli wybierzemy buty ochronne, możemy też wybrać model z podeszwą, która ogranicza możliwość poślizgnięcia się na plamie oleju czy innej podobnej substancji, o co przecież w warsztacie nietrudno. Absolutny, hitem są buty ze wzmacznianym noskiem – dzięki temu nie musimy obawiać się, że coś spadnie nam na stopę i spowoduje przykry uraz.

Ochronniki uszu

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na hałas. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po długim koszeniu trawnika czy chwastów boli Cię głowa? Bardzo możliwe, że było po prostu za głośno, mimo że na początku tego nie czułeś. Głośnych maszyn nie brakuje też w żadnym warsztacie, że wspomnimy tylko o szlifierkach i dużych wiertarkach.

By za kilka lat nie obudzić się z wadą słuchu, trzeba więc stosować specjalne artykuły BHP. Najprostsze będą oczywiście stopery lub związane sznurkiem zatyczki, ale lepszą ochronę zapewni ochronnik słuchu w formie zbliżonej do słuchawek.

Rękawice BHP

Trudno wyobrazić sobie również jakąkolwiek pracę bez rękawic. Dłonie są najbardziej narażone na wszelkie urazy – czasami wystarczy godzina pracy w warsztacie, by wrócić do domu z mnóstwem otarć czy zadrapań. Przydadzą się więc chociażby najprostsze rękawice robocze, z dłońmi powlekanymi lateksem. Ułatwią chwyt i zaobiegną przykrym konsekwencjom.

Takie rękawice mają jednak to do siebie, że szybko się niszczą. Jeśli szukasz bardziej wytrzymałego rozwiązania, postaw na rękawice skórzane lub wzmacniane skórą. Kosztują o kilka złotych więcej, ale będą służyć Ci zdecydowanie dłużej niż najprostszy model. W dodatku zazwyczaj zapewniają też lepszą ochronę nadgarstków.

Osłony twarzy

W czasie wiercenia, kucia czy szczególnie spawania jesteś także narażony na odłamki oraz iskry, które są efektem ubocznym takich prac. By uniknąć urazów oczu oraz poparzeń powinieneś zainwestować w osłony twarzy.

Do wiercenia ubierz przynajmniej okulary ochronne, przy kuciu lub wycinaniu dużych badyli zdecyduj się na osłonę przeciwodpryskową, zasłaniającą całą twarz. Jeśli Twoją pasją są prace przy spawarce, najbezpieczniejszy będziesz w specjalnej przyłbicy.

Redakcja HB24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.