W budownictwie różnie bywa z solidnością materiałów. Najczęściej to, co tanie, bywa też niezbyt dobre pod kątem jakościowym. Zazwyczaj też materiały drogie nie zawsze zawdzięczają swoją cenę lepszej jakości, ale często jest ona podyktowana marką. Dlatego chyba najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie materiałów w średnich cenach. Bywają one naprawdę niezłe jakościowo. Tak na przykład pustaki Porotherm, choć nie są najdroższe na rynku, jednak miały swój udział w powstawaniu niejednej dobrze zrealizowanej inwestycji.
Ogólnie budowlanka ma pewne swoje niuanse związane z cenami i jakością materiałów. Nie zawsze wszystko jest tu takie oczywiste od samego początku. Bywa, że ludzie, siedzący na co dzień w tej branży sami się w tym gubią. Trzeba naprawdę śledzić ceny oraz testy wytrzymałościowe i jakościowe różnego rodzaju materiałów. Inaczej łatwo wypaść z gry. Od tej wiedzy zależy byt finansowy firmy budowlanej. Ciągle jeszcze liczą się właśnie takie niuanse, a nie jedynie solidność wykonania.
Jakie pustaki wybrać?
Wśród różnych cegieł pustaki zasługują na szczególną uwagę. Laicy zastanawiają się, dlaczego tak się nazywają. Pojawia się niedowierzanie, że cegła może rzeczywiście być w środku pusta. A jednak. Naprawdę pustaki są puste w środku. Dzięki temu są lepszym izolatorem termicznym. Powietrze, które jest w ich wnętrzu, powoduje wolniejsze przepuszczanie ciepła przez powierzchnię cegły. To bardzo sprytne rozwiązanie jest już stosowane od bardzo dawna. Oprócz zalet ma także oczywiście pewne wady, bo bez nich nie obejdzie się chyba żadna rzecz na świecie.
Pustaki cechują się niższą trwałością niż pozostałe cegły. Łatwo je zniszczyć w trakcie budowy czy nawet transportu. Utworzone z nich konstrukcje są też bardziej podatne na zniszczenia mechaniczne, to jest uderzenia, wstrząsy tektoniczne i tym podobne. Jednak dzisiejsza sztuka budowlana potrafi zastosować odpowiednie wzmocnienia, które powodują, że wady te zostają zneutralizowane, a zalety nie unikają zmianom. Można przecież zastosować dodatkowe wzmocnienia, które nie powodują zmiany w przepuszczalności termicznej pustaków.
Zastosowania pustaków
Gdy pustaki mają być zastosowane do budowy ściany, w której będzie dziura na drzwi lub okno, wówczas w najbardziej podatnym na zniszczenia miejscu umieszcza się zbrojenie. Dzięki temu nie traci się termoizolacji, a jednocześnie zabezpiecza się pustaki przed różnorakimi zniszczeniami. Zbrojenia można stosować także w miejscach podatnych na uderzenia oraz w architekturze terenów sejsmicznych. Jest to doskonały sposób na wzmocnienie ściany z pustaków.
Nawet średniej jakości pustaki są lepszym izolatorem ciepła od pozostałych cegieł. Budulec ten jest także w dość rozsądnej cenie. Dzięki temu jego zastosowanie jest bardzo często spotykane. Mury z pełnych cegieł to raczej dosyć dawne czasy. Ostatnie dziesięciolecia to epoka pustaków — cegieł trwałych na tyle, na ile wymaga tego budownictwo, a zatrzymujących ciepło na tyle, na ile jest to potrzebne użytkownikom budynku. W połączeniu ze zbrojeniami stanowią bardzo rozsądne rozwiązanie budowlane.