O tym, jak trudno wybudować dom jednorodzinny, wie chyba każdy, kto się tego podjął. I nie chodzi tu wyłącznie o trud fizyczny. Budowa domu jest przez inwestora wyłącznie nadzorowana a same prace fizyczne są wykonywane przez profesjonalną ekipę. O wiele większą trudnością jest przygotowanie odpowiedniego parku maszynowego.
Bez maszyn ani rusz!
Zakup takich urządzeń jak betoniarka, bądź nagrzewnica, może jeszcze się opłacić. Istnieje szansa, że będą one wykorzystywane przez inwestora, nawet po całkowitym zrealizowaniu inwestycji. Co jednak z agregatem prądotwórczym, całą masą wiertarek i szlifierek kątowych? Nawet, jeśli uda się je nam sprzedać, na pewno nie dostaniemy za nie tyle, ile wcześniej zainwestowaliśmy. Co zatem zrobić?
Co nam jest potrzebne?
Zanim dojdziemy do ostatecznej konkluzji, spróbujmy wymienić choć część urządzeń, które będą niezbędne w trakcie budowy domu.
- Betoniarka – bez niej wybetonowanie np. elementów schodów, nadproży i innych, betonowych komponentów będzie niemożliwe. Ręczne betonowanie (ze względu na skalę) nie wchodzi w grę.
- Agregat prądotwórczy – budowa domu, bez zasilenia niektórych urządzeń elektrycznych, jest po prostu niemożliwa.
- Nagrzewnica – to podstawowe urządzenie grzejne, które przyda się nam podczas osuszania pomieszczeń bez jakichkolwiek zanieczyszczeń i spalin.
- Wiertarki, wkrętarki, piły, listwy wygładzające itp. – choć są to elementy proste i tanie, to jednak łączny koszt ich zakupu na pewno wpłynie na cenę realizacji inwestycji.
- Maszyny do prac wykończeniowych, pozwolą na kompleksowe wykończenie wnętrza domu (tynkowanie, kładzenie gładzi itd.).
Zakup, czy wynajem – ile to kosztuje?
Oczywiście trudno określić jednoznaczny koszt zakupu tych wszystkich urządzeń. Zwłaszcza, że ich łączna liczba jest zdecydowanie wyższa. Niemniej, wiąże się on z wydatkiem rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Dużo, prawda?
Jedyną alternatywą dla tak wysokich kosztów, jest wynajem maszyn budowlanych. Oto jego zalety:
- Zdecydowane niższe koszty związane z użytkowaniem w/w maszyn a zwłaszcza z ich eksploatacją.
- Uniknięcie kosztownego serwisowania maszyn, które w warunkach budowy jest czymś oczywistym.
- Brak konieczności zapewnienia maszyn transportowych, niezbędnych do przewiezienia w/w urządzeń na plac budowy.
Podsumowując, budowa domu z wykorzystaniem wynajmowanych maszyn budowlanych, jest o wiele tańsza i bezpieczniejsza. Zawarcie wszystkich kosztów w jednej opłacie zdejmuje z inwestora ciężar odpowiedniego zabezpiecza i transportu w/w maszyn.