Jaki wybrać podest tarasowy?

Oryginalny podest tarasowy może okazać się najlepszą ozdobą posesji, dlatego też warto postawić na sprawdzone rozwiązanie. Mowa tutaj oczywiście o popularnych panelach tarasowych, które mogą być wykonane z wielu różnych materiałów.

Moda na drewniane podesty

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście podesty tarasowe, które mogą być wykonane z wielu gatunków drewna. W Polsce najczęściej spotkać można się z niezawodnymi podestami z teku, krajowej sosny albo bangkirai. Osoby, które mają nieco mniej gotówki do wydania mogą postawić na podesty wykonane z krajowej akacji. Godne uwagi są oczywiście podesty zabezpieczone przez producenta. Jeżeli kupujemy drewno w stanie surowym to oczywiście trzeba je odpowiednio zabezpieczyć i pokryć patyną. Niestety nawet najładniejsze podesty tarasowe stracą swoje naturalne piękno, gdy nie zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Wymiar ma znaczenie

Oprócz materiału warto zwrócić uwagę również na wymiar. Podest tarasowy jak powszechnie wiadomo wykonany jest nie tylko z części posadzkowej, ale również z części podkonstrukcji, którą można zrobić na przykład z tworzywa sztucznego. Jeżeli chodzi o same płytki to najczęściej występują one w wymiarach 30 x 30 albo 50 x 50 cm. Wielu producentów oferuje także większe płytki drewniane o wymiarach 57,5 x 57,5 cm.

Jak wygląda montaż?

Wybranie oryginalnego podestu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważna rolę odgrywa również montaż. Na szczęście podesty tarasowe są zdecydowanie łatwiejsze w montażu niż konkurencyjne deski tarasowe, dzięki czemu każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Poszczególne moduły mają po bokach charakterystyczne zaczepy, dzięki czemu sam montaż wygląda jak składanie puzzli. Najprostszym rozwiązaniem jest ułożenie podestów tarasowych bezpośrednio na samej płycie tarasu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby ułożyć podest na legarach. Jest to najlepszy wybór dla osób, które chcą podnieść poziom posadzki tarasu. W tym konkretnym przypadku pamiętać należy o przykręceniu podestu bezpośrednio do legarów.

Czym charakteryzuje się podest tarasowy z drewna egzotycznego?

Drewno egzotyczne wyróżnia się nie tylko oryginalnym designem, ale również wysoką wytrzymałością. Wspomniany powyżej bangkirai wyróżnia się bardzo wysoką trwałością i odpornością na czynniki zewnętrze. Brązowo-złoty kolor pasować będzie praktycznie do każdej aranżacji. Bardzo twardy i wytrzymały jest również teak pochodzący z Azji. Pamiętać należy jednak o tym, że podesty tarasowe z teaku będą zbiegiem czasu ciemnieć pod wpływem promieni słonecznych. Ciekawym wyborem jest również akacja azjatycka, która wyróżnia się oliwkowo-brązowym kolorem. Podesty tarasowe wykonane z tego materiału mają delikatną teksturę.

Redakcja HB24