Płynna praca spawarki. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Data publikacji 22 kwietnia 2021Wybierając spawarkę do swojego warsztatu, zwracamy uwagę na kilka czynników, które wpłyną na jakość naszej późniejszej pracy. Oczywiście jednym z jej ważnych wyznaczników będzie cena, bo zwykle lepszy sprzęt będzie kosztować po prostu więcej. Nawet w obrębie tej samej półki cenowej można jednak znaleźć urządzenia, które są lepiej lub gorzej skonfigurowane. Wybierając spawarki MIG MAG, TIG czy MMA – zwykle chcemy, by nasza praca z ich wykorzystaniem była jak najbardziej płynna. Urządzenie nie powinno się zacinać, a być dla nas dostępne w takich momentach i w takim wymiarze, jaki planujemy. Wiele zależy tutaj od kilku parametrów, które wpływają na to, czy spawarki półautomaty oraz inne modele pracują płynnie. Przyjrzeliśmy się bliżej tym cechom.
Metoda spawania a płynność pracy
Sporo warunkuje już sam wybór metody spawania. Decydując się bowiem na spawarki TIG, musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy mogli spawać niezwykle precyzyjnie, ale jednocześnie szybkość pracy nie będzie zbyt duża, a jej płynność ogranicza dbałość o szczegóły. Natomiast spawarka MMA umożliwia łączenie wielu metali o zróżnicowanej grubości, prędkość spawania i płynność pracy zależy jednak w dużym stopniu od naszych umiejętności. Najszybciej spawa się migomatem, ale i tutaj zacinający się podajnik drutu czy przegrzewająca się jednostka zasilająca będzie regularnie wybijać nas z rytmu.
Parametry, które najmocniej wpływają na płynność spawania
Na płynność spawania wpływ ma więc kilka parametrów, którymi można scharakteryzować każdą z popularnych spawarek elektrycznych.
Cykl pracy urządzenia
Opisując cykl pracy spawarki, producent posługuje się wartością procentową. Co jednak kryje się pod oznaczeniem 40- czy 50-procentowego cyklu? To tak zwana sprawność urządzenia. 100 procent oznacza w tym wypadku przedział 10 minut, a wyrażona w procentach sprawność część z tego okresu, w którym urządzenie będzie w stanie nieprzerwanie pracować.
Spawarka z cyklem pracy 40 procent będzie więc działać przez cztery minuty, a potem potrzebować sześciu minut przerwy na ostygnięcie. Jeżeli więc interesuje nas maksymalnie płynna praca i często będziemy potrzebować spawarki na długie godziny, lepiej wybierać urządzenia ze sprawnością sięgającą co najmniej 70 procent. Wówczas przerwy w pracy nie będą uciążliwe.
Moc spawarki
Jeżeli mamy już pewność, że oglądana przez nas spawarka będzie w stanie pracować wystarczająco długo, zwróćmy uwagę na jej moc. Im większa, tym grubsze materiały będziemy w stanie połączyć. Jeżeli więc czekają nas prace związane ze spawaniem większych elementów, konieczna będzie spawarka o dużej mocy. W przeciwnym razie możemy na dłużej utknąć w jednym miejscu, zamiast kontynuować pracę w kolejnym.
Hot Start i Anti Stick
To możliwości spawarki, które wciąż są zaliczane do katalogu tzw. funkcji dodatkowych. Dla płynnej pracy są jednak rozwiązaniami absolutnie obowiązkowymi. Hot Start pozwala na szybkie i bezproblemowe zajarzenie łuku spawalniczego. Odbywa się to poprzez dotknięcie elektrody do materiału, który będziemy obrabiać. Trudno wyobrazić sobie płynną pracę, gdy za każdym razem będziemy musieli męczyć się z rozpoczęciem spawania.
Funkcja Anti Stick przyczynia się z kolei do płynności wykonywania danego spawu. Niektóre elektrody mają bowiem tendencję do przylepiania się do spawanego materiału. Dzięki opcji Anti Stick unikniemy takiej sytuacji nawet wtedy, gdy za bardzo zbliżymy elektrodę do spawanego metalu. Ta funkcja w takiej sytuacji wyłączy bowiem napięcie i pozwoli bezproblemowo odsunąć końcówkę. To więc gwarancja płynnej pracy bez problemów z prowadzeniem elektrody.