Budowa domu lub remont kapitalny wymuszają konieczność zamówienia i zakupu nowych okien. Jeśli projekt przewiduje wielkie przeszklenia albo nietypowy kształt, to wiadomo, że nowe okno trzeba będzie wykonać na zamówienie złożone u producenta. W większości przypadków w mieszkaniach i domach można montować okna typowe, produkowane przez większość firm zajmujących się zaopatrywaniem rynku w stolarkę okienną i drzwiową.
Umowa branżowa
Żadne przepisy odgórne nie nakazały producentom stworzenia tabeli zawierającej typowe wymiary okien – norma branżowa BN-85/7153-02 jest wynikiem porozumienia zawartego między producentami stolarki. Obecnie tabela zawiera 58 pozycji określających standardy wymiarów dla typowych okien oraz 9 dla drzwi balkonowych.
Poszczególne okna typowe różnią się wymiarami oraz ilością skrzydeł i sposobem otwierania. Producenci okien rzadko wytwarzają okna we wszystkich wymiarach – z zasady specjalizują się w kilku – kilkunastu typowych dla danego obszaru, najczęściej poszukiwanych rozmiarach stolarki.
Te same normy precyzujące typowe wymiary okien obowiązują zarówno dla ram drewnianych, jak i PCV. Można również jako typowe produkować okna z aluminium, ale te ze względu na swoje wyjątkowe właściwości wykorzystywane są do tworzenia niestandardowych przeszkleń o wielkich powierzchniach.
Jak zamówić okno?
Do złożenia zamówienia można wykorzystać gotową tabelę i wystarczy podać tylko symbol okna czy drzwi balkonowych.
Jeśli zamawiający nie korzysta z tabeli, to musi pamiętać o dwóch zasadach obowiązujących w takim przypadku:
1. Wymiary zawsze należy określić w milimetrach.
2. Pierwsza w kolejności jest szerokość a następnie wysokość.
Ponadto zawsze należy określić rodzaj materiału.
Zamawiający powinien również wiedzieć, jak nazwać preferowany przez siebie sposób otwierania. I tak okna:
1. Stałe – nie otwierają się,
2. Rozwierne (rozwierane) – otwierają się na bok,
3. Uchylne – uchylane są z góry do dołu,
4. Uchylno – rozwierane mają dwa sposoby otwierania: na bok i z góry na dół.
Klienci mogą spotkać się z ofertą okien typowych z dwiema lub z trzema szybami oraz tak zwanych okien pasywnych, czyli produktów cechujących się podwyższoną izolacją termiczną. Okna pasywne występują również w wymiarach typowych.
Jak zmierzyć okno?
Wiedza o wymiarach okna, które ma być wymienione, to podstawa dobrego zamówienia. Należy pamiętać, że okno mierzone od strony wewnętrznej jest większe nawet o 20 mm, niż mierzone od zewnątrz. Przy składaniu zamówienia warto nadmienić, jak pomiar został dokonany.
Jeśli osoby zamawiające okna zupełnie nie znają się na sztuce budowlanej i nie wiedzą jak mierzyć otwory okienne czy drzwiowe, najlepiej będzie, jeśli czynności pomiarowe scedują na pracowników firmy produkującej lub sprzedającej stolarkę.
Jaki materiał wybrać?
Okna standaryzowane posiadające typowe wymiary oraz jeden z czterech sposobów otwierania różnić się mogą materiałem ościeży oraz parametrami izolacyjnymi w zakresie termiki oraz akustyki.
Wśród klientów zamawiających okna do bloków przeważają zwolennicy PCV. Domy jednorodzinne oraz kamienice o charakterze zabytkowym najczęściej wyposażane są w okna drewniane. Aluminium, to materiał dedykowany przede wszystkim do budynków modernistycznych.
Porównując ceny PCV zawsze wypada najkorzystniej. Również funkcjonalność tego materiału jest nie do przecenienia – plastik jest trwały i nie wymaga konserwacji. Okna z drewna są piękne i eleganckie, ale drewno łatwo ulega wpływom warunków atmosferycznych. Okna z ramami drewnianymi wymagają przez to większej uwagi i nakładów na utrzymanie, ale drewno jest surowcem naturalnym, przyjaznym człowiekowi i środowisku.