Uprawa drzew w ogrodzie

Drzewa tworzą niepowtarzalny klimat w ogrodzie — zarówno te ozdobne, jak i takie, które sadzimy z myślą o soczystych owocach. Każdy gatunek ma swoje unikalne cechy go wyróżniające, takie jak odcień zieleni liści, zapach kwiatów czy sposób rozrastania się.

Najważniejsza jest cierpliwość

Uprawa drzew w ogrodzie nie wymaga dużego nakładu pracy, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo na efekty można czasem czekać kilka lat. A zaczyna się od wyboru gatunku i miejsca. Drzewa to organizmy długowieczne, dlatego tak ważne jest, aby posadzić je tam, gdzie będą miały najlepsze warunki do wzrostu. Mimo że wydają nam się silne i czasem wręcz niezniszczalne, na nie również oddziałują warunki zewnętrzne, takie jak silny wiatr i ostre słońce. Dlatego warto tak zaplanować ich wysadzenie, aby zminimalizować negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Pod uwagę wziąć należy również sposób rozrastania się koron wybranego gatunku. Niektóre tworzą korony kuliste, inne bardziej rozłożyste, a jeszcze inne wydają się mocną piąć do góry. Rozwiązaniem zbyt gęstego rozrastania się gałęzi są zabiegi regularnego przycinania, jednak warto zadbać o zachowanie odpowiedniej odległości między drzewami.

Rozrost korzeni

Ważnym aspektem jest również rozrost korzeni, które mogą zniszczyć okoliczny chodnik lub inne trwałe dekoracje. Sadzonki drzew należy kupować tylko w sprawdzonych i profesjonalnych sklepach ogrodniczych lub szkółkach. W ten sposób mamy pewność, że zostały one przygotowane z największą starannością. W pierwszym roku po wysadzeniu wymagają regularnego podlewania, aby dobrze się ukorzeniły i mogły zacząć czerpać z wody znajdującej się w gruncie. Uprawa drzew w ogrodzie, jak była mowa na początku, wymaga cierpliwości. Młode rośliny potrzebują czasu, aby zawiązać kwiaty i zaowocować. Nie zawsze odbywa się to kolejnego roku. Drzewka muszą nabrać sił, ponieważ wytworzenie smacznych, tak bardzo wyczekiwanych przez nas owoców to nie lada wysiłek. Dlatego cierpliwie czekajmy na kolejny sezon wegetacyjny, bo być może wtedy na delikatnych wciąż gałązkach pojawią się pierwsze kwiaty.

slonecznedni.pl

Redakcja HB24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *