Grusze należą do najważniejszych drzew owocowych uprawianych w polskich sadach. Odpowiednio pielęgnowane wydają corocznie mnóstwo smacznych owoców. Niestety, ich uprawa jest dość wymagająca, często bowiem są atakowane przez różne patogeny chorobotwórcze – grzyby, bakterie i wirusy, które osłabiają roślinę i negatywnie wpływają na cały jej wygląd. Pojawienie się ciemnych plam i nalotów na liściach jest już problemem, którego nie wolno lekceważyć.
Najczęstsze choroby gruszy
1. Choroby grzybicze korzenia
Korzeń jest dobrą pożywką dla grzybów, które powodują obumarcie całego drzewa. Nieprzyjemny zapach i pleśń u nasady rośliny świadczy o obecności niebezpiecznej opieńki miodowej, której nie da się pozbyć w inny sposób, jak tylko przez całkowite usunięcie drzewa wraz z korzeniami i dokładną wymianą gleby na zakażonym obszarze.
2. Rak drzew owocowych
Atakuje pień i gałęzie, powodując obumieranie tkanek, które następnie pękają i odpadają. Jest to choroba grzybicza pojawiająca się podczas podcinania młodych pędów i gałęzi. Odpowiednia dezynfekcja stosowanych narzędzi roztworem chlorku lub denaturatu skutecznie zapobiega rozwojowi grzyba. Innym sposobem walki z pasożytem jest pokrycie otwartych ran farbą emulsyjną.
3. Zaraza ogniowa
To bakteryjna choroba atakująca gałęzie, pąki i kwiatostany, powodując ich czernienie. Zakażone części rośliny wysychają, wyglądając tak jakby zostały spalone ogniem. Niestety drzewa nie da się już uratować. W przypadku wystąpienia choroby, gruszę należy usunąć, aby zapobiec inwazji na inne rośliny. Skutecznym zabiegiem profilaktycznym są opryski, stosowane oczywiście zanim wystąpią pierwsze objawy zarazy.
4. Parch gruszy
Popularna choroba grzybowa, atakująca korę, młode pędy, kwiatostan, liście oraz owoce. Porażone części drzewa przybierają charakterystyczne ciemne plamy, a następnie pękają lub opadają. Jedyną skuteczną metodą zapobiegającą chorobie są środki chemiczne na bazie fungicydu miedziowego.
5. Rdza gruszy
Typowa choroba liści, na których pojawiają się charakterystyczne rdzawe, czerwono – pomarańczowe naloty, z czasem ciemniejące. Grzyb atakuje najczęściej grusze rosnące w pobliżu jałowca, dlatego usunięcie go z sąsiedztwa drzew owocowych jest podstawową formą zapobiegania rozwojowi choroby. Poza tym skuteczne są też opryski.
6. Żółtaczka nerwów liści
Choroba wirusowa, dla której charakterystyczne jest żółknięcie liści wzdłuż nerwów. Mogą wystąpić również plamy i brunatny nalot.
7. Brunatna lub biała plamistość
Zgodnie z nazwą, na wierzchniej stronie liści pojawiają się brązowe lub białe plamy i przebarwienia. Porażone liście należy usunąć, a następnie zastosować oprysk.
8. Szara pleśń
Choroba charakterystyczna dla przechowywanych owoców. Pleśń ma postać miękkiego kożuszka i pojawia się najczęściej w miękkim zagłębieniu owocu. Aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, przechowywane owoce należy regularnie i bardzo starannie przebierać i usuwać te zarażone. Stosowanie oprysków przed zbiorami zapobiega rozwojowi grzyba.