10 sposobów na rozjaśnienie domu

Wszyscy byliśmy w pokojach, które po prostu czują się dobrze. Mają wyczuwalną, komfortową atmosferę, która sprawia, że ​​chcesz postawić tam stopy i zostać na chwilę. Poza praktycznością światła, schemat oświetlenia w twoim domu ma duży wpływ na osobowość pokoju. Nie chciałbyś, aby jasne, górne światło świeciło na kameralnym przyjęciu lub pojedyncza lampa oświetlająca przestrzeń, w której próbujesz wykonać projekt. Głównym celem projektowania oświetlenia jest wprowadzenie do pomieszczenia różnych stopni światła, które są nazywane warstwami. Jeśli masz tylko bezpośrednie źródła światła, sprawi, że przestrzeń będzie ciemna i ponura. A jeśli zaświecisz pomieszczenie równomiernie bez kontrastu, będzie ono płaskie i nieprzyjemne. Oświetlenie polega na tworzeniu zainteresowania i dramatu wizualnego, a te warstwy światła są częściami całości, które tworzą najwyższą atmosferę.

Otaczające światło – dlaczego jest ważne?

Celem światła jest stworzenie rozproszonego, równego poziomu światła w pomieszczeniu i jest to pierwsze miejsce, w którym należy rozpocząć tworzenie schematu oświetlenia. Światło otoczenia może również odnosić się do schematu oświetlenia jako całości, ale dla naszych celów będziemy mówić o źródłach światła otoczenia. Źródło zwykle pochodzi ze świateł na suficie, choć czasem lampy stołowe lub podłogowe mogą załatwić sprawę. Górne źródła światła mogą być samotnym jasnym światłem, takim jak sufit lub lampa wisząca, lub wieloma światłami, takimi jak wpuszczone puszki. Te mniejsze światła współpracują ze sobą, tworząc główne źródło światła, ale różnica polega na tym, że można je skierować na różne obszary pokoju, aby dostać się do wszystkich zakamarków.

Światła akcentujące – w czym są pomocne?

Światła akcentujące to światła kierunkowe, których głównym celem jest zapewnienie wizualnej separacji w pomieszczeniu. Są dodatkowymi lampami w pomieszczeniu i z reguły powinny być trzy do pięciu razy jaśniejsze niż poziom światła w otoczeniu. Oprawy ścienne, takie jak kinkiety, są dobrym przykładem akcentujących lamp, podobnie jak lampy stołowe i podłogowe. Na przykład żyrandol w jadalni zapewniłby światło z otoczenia, a jeden lub więcej kinkietów ściennych byłoby akcentującymi światłami. Innym zastosowaniem oświetlenia akcentującego jest prezentacja elementu w pomieszczeniu, takiego jak obraz lub kolekcja. Światło otoczenia jest zwykle przyćmione, co wywołuje spokój i ciszę, a światła akcentujące podkreślają obrazy, skupiając się na sztuce. Możesz to zrobić również w domu i nie musi to być piękna sztuka. Jeśli masz dużą, piękną roślinę, którą chcesz podkreślić, możesz umieścić nowoczesne lampy takie jak reflektory na podłodze za nią i pozwolić, aby światło odbijało się od liści, tworząc cienie i dramatyzm. Zazwyczaj do akcentowania obiektu służy reflektor punktowy.

żyrandol nowoczesny do jasnego salonu

Oświetlenie zadaniowe – oświetlenie biurka, blatów i stołów

Oświetlenie zadaniowe zapewnia podstawowe światło w pomieszczeniu i jest idealnie od 5 do 10 razy jaśniejsze niż światło otoczenia. Służy do zwiększenia oświetlenia powyżej poziomów otoczenia w miejscach pracy, a starannie dobrane oświetlenie może zminimalizować potrzebę stosowania górnych świateł, co jest pomocne w oszczędzaniu energii. Oświetlenie zadaniowe dla naszych przodków często składało się z jasnej samotnej żarówki w utylitarnej lampie biurkowej, ale teraz opcje są nieograniczone. Jest to kluczowy element w kuchni i biurze, w którym zapobiega się określonym zadaniom wymagającym odpowiedniego oświetlenia. Istnieje wiele różnych rodzajów świateł, które wykonują zadanie światła zadania. Opuszczane lampy pod szafkowe są przydatne do zadań kuchennych, ponieważ zazwyczaj cień przeszkadza w otoczeniu źródła światła. Lampy biurkowe lub podłogowe wyszkolone na biurku są przydatne w biurze, a lampy stołowe z żarówkami o dużej mocy sprawdzają się w salonie i sypialni. Światła halogenowe są idealne do oświetlenia zadań, ponieważ są energooszczędne i zapewniają czyste, jasne światło, które oddaje dokładne kolory. Minusem jest to, że mają tendencję do spalania na gorąco, więc godzinami pracy pod żarówką halogenową można wytworzyć kulkę potu lub dwie.

Naturalne światło – musisz je mieć!

Naturalne światło jest bardzo pożądanym światłem w domu, po prostu dlatego, że sprawia, że ​​wszystko wygląda atrakcyjnie. Schematy oświetleniowe oparte na naturalnym świetle nazywane są światłem dziennym, a budowniczowie i architekci coraz częściej proszą o wdrożenie go w nowej konstrukcji. Być może dlatego, że spędzamy wiele naszych pracowitych godzin siedząc przy biurku w pomieszczeniu, ale nie ewoluowaliśmy w ten sposób. Światło dzienne utrzymuje nas w kontakcie z otoczeniem i porą dnia, a badania wykazały, że ludzie pracujący w naturalnym świetle są bardziej produktywni. Istnieją również inne zalety naturalnego światła, takie jak oszczędność energii elektrycznej jeśli nie musisz włączać światła. Ale jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła jest bardziej szczegółowe niż otwarcie zasłon i przysłonięcie promieni słonecznych. Olśnienie może być problemem, jeśli słońce świeci bezpośrednio, a nawet pośrednio, do pomieszczenia. Należy również zarządzać ciepłem, co zwykle najlepiej osiąga się za pomocą zasłon lub rolet. Pomalowanie pokoju jasnym, odblaskowym kolorem może wzmocnić naturalne światło, a najlepszym kolorem sufitu uzupełniającym światło jest najbielsza biel, jaką można znaleźć.

Oświetlenie zewnętrzne – ozdoba i bezpieczeństwo

Ludzie wnoszą dużo więcej życia na zewnątrz w swoje życie w domu, dlatego do oświetlenia zewnętrznego należy podchodzić z tymi samymi zasadami, co oświetlenie wewnętrzne. Oświetlenie otoczenia, akcentujące i zadaniowe spełnia swoje zadanie w planie oświetlenia zewnętrznego. Światła akcentujące mogą służyć do wyróżnienia poszczególnych funkcji na twoim podwórku. Mniejsze drzewa są świetnymi eksponatami w centrum uwagi, a większe drzewa mogą odbijać światło z powrotem na podwórze. Kwietniki korzystają z oświetlenia naziemnego, które dodaje dramatyzmu i piękna scenie na podwórku. A jeśli masz ochotę na małe ogrodnictwo w nocy, oświetlenie naziemne może również zapewnić dobre oświetlenie zadań.

Świąteczne oświetlenie dekoracyjne – jak je wybrać?

Święta naprawdę ożywają dzięki oświetleniu. Niezależnie od tego, czy próbujesz stworzyć zabawną, świąteczną atmosferę, czy bardziej intymną, oba można łatwo osiągnąć poprzez wybór oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Kolorowe światła zawieszone na zewnątrz mogą wywołać natychmiastowy doping w tych, którzy mają wejść do domu; śledź wnętrze świątecznym oświetleniem na drzewie oraz efektowne akcentujące oświetlenie. Oświetlenie akcentujące może obejmować wszystko, od lamp sznurkowych, oświetlonej sosnowej girlandy po strategicznie rozmieszczone mrugające jelenie. Aby uzyskać bardziej stonowany, stylowy wygląd, zamień kolorowe pasma na białe światła, a także zastosuj akcenty, takie jak świece, latarnie i oprawy oświetleniowe, zarówno przy kominku, jak i na schodach zewnętrznych. Na koniec włóż przedmioty z metalicznymi wykończeniami w pobliżu świateł lub świec, co spowoduje błyszczącą, migoczącą aurę.

Oświetlenie bezpieczeństwa – światło odstrasza włamywaczy

Całe oświetlenie, które do tej pory omawialiśmy, było nastawione na atmosferę, ale ważne jest również oświetlenie dla bezpieczeństwa. Obejmuje to wszystko, od odstraszania potencjalnych złodziei i niszczycielskich zwierząt, do oświetlania obszarów i przedmiotów, które mogą powodować potknięcie ciebie lub twoich gości. Niektórzy uważają, że oświetlenie bezpieczeństwa jest łatwe – wystarczy uderzyć jasne, kontrolowane ruchem światło w pobliżu domu, a może rzucić trochę światła na chodnik. Ale osiągnięcie dobrych wyników wymaga nieco więcej przemyślenia.

Przedmioty odblaskowe – przydatne?

Wiele osób nie zauważa używania przedmiotów odbijających światło – takich jak lustra , kryształ i szkło – w celu dodania światła do swoich domów. Jeśli są odpowiednio umieszczone, takie obiekty mogą przejść długą drogę w kierunku oświetlenia pokoju. Na przykład lustra od podłogi do sufitu mogą naprawdę rozjaśnić ciemne pomieszczenia, a także sprawić, że wydają się większe. Mniejsze zwierciadła można ustawić nad kominami lub zawiesić na ścianie jak zdjęcia, aby wyrzucać mniejsze ilości światła. W przypadku małych iskierek umieść lustrzane świeczniki wotywne na stołach lub w ciemnych rogach.

Oświetlenie nastrojowe – romantyczna sypialnia?

Podobnie jak farba, oświetlenie może radykalnie zmienić atmosferę pokoju. I prawdopodobnie nie chcesz wywoływać tych samych uczuć w każdym pokoju w domu. Chcesz stworzyć przytulną przestrzeń? Dodaj do pokoju mnóstwo lampek do czytania oraz kinkiety ścienne lub pochodnie, które tworzą ciepły blask. ogniskozawsze wywołuje również pocieszające uczucie. Aby zachęcić do energetycznego nastroju, chcesz połączyć jasne oświetlenie otoczenia z bardzo skoncentrowanym oświetleniem zadaniowym. Na przykład wpuszczane oświetlenie listew doskonale sprawdza się w kombinacji szafek biurkowych z regałami popularnych w biurach domowych. Oprawy z wieloma żarówkami rozjaśniają cały pokój, umożliwiając łatwe dostrzeżenie szczegółów, niezależnie od tego, czy dekorujesz ciasto, czy składasz miniaturową linię kolejową.

Oświetlenie designerskie – dodaj pomieszczeniu więcej dekoracji

Podobnie jak oświetlenie nastrojowe, zastosowanie designerskiego oświetlenia może zmienić atmosferę pokoju. Ale podczas gdy nastrojowe oświetlenie zmienia klimat pokoju – powiedzmy, energiczny na romantyczny – designerskie oświetlenie zmienia osobowość lub styl pomieszczenia. Dobrym przykładem jest niedawno popularna „ jaskinia człowieka ”, pokój dla człowieka w domu, który zazwyczaj jest wypełniony pamiątkami sportowymi, ogromny telewizor i być może stół do piłkarzyków, stół bilardowy lub tarczę do gry w rzutki. Dodaj osobowości temu pomieszczeniu dzięki designerskiemu oświetleniu, np. lampom sportowym, a jeśli w pokoju jest bar, neon.

Ale designerskie oświetlenie nie musi być tak specyficzne. Jeśli masz nowoczesny dom z eleganckimi, nowoczesnymi liniami, poszukaj tego samego w swoim oświetleniu, aby zachować ten sam styl. Zainstaluj na przykład lampkę wiszącą z bąbelkami na stole w kuchni lub zakrzywiony system oświetlenia jednoszynowego nad wyspą. To, czego szukasz, to oprawy o geometrycznych kształtach i naturalnych materiałach. Nic dziwnego, że jest odwrotnie dla tych, którzy preferują dom w tradycyjnym stylu. Szukaj elementów, takich jak ozdobne żyrandole, oprawy z malowanymi, brązowymi lub szczotkowanymi wykończeniami cyny i ogólna elegancja.

Redakcja HB24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.