Ochrona środowiska i łatwość użytkowania, czyli współczesny dom

Gdyby wybrać dwa najważniejsze słowa, które opisują nowoczesne budownictwo byłby to ekologia i wygoda. Czasy, kiedy dom służył nie tylko codziennemu funkcjonowaniu, ale miał też stanowić symbol prestiżu jego właścicieli zdają się bezpowrotnie kończyć. Dziś najważniejsze jest, by budynek, w którym spędza się większość czasu poza pracą, a warunkach dominacji pracy zdalnej nawet całą dobę, był dobrze pomyślany. Sprawna organizacja przestrzeni wewnętrznej musi uwzględniać potrzeby domowników, ekonomię poruszania się i godzić to ze wzrastającym zapotrzebowaniem na duże przestrzenie. Wielkie sypialnie, kuchnie i dzienne pokoje dają więcej poczucia swobody niż małe pomieszczenia o nisko zawieszonym suficie.

Innym ważnym aspektem decydującym o komforcie użytkowników domu jest zapewnienie odpowiedniej dozy prywatności. Na ogół im większa przestrzeń tym większa szansa, że jej zakres będzie duży. W obecnie powstających budynkach jednorodzinnych przeznaczonych dla pary z dziećmi, często można spotkać przylegające do sypialni łazienki i garderoby.

Współczesne domy stają się też coraz bardziej ekologiczne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wzrasta świadomość społeczna w tym zakresie. Materiały i techniki budowlane, które wychodzą na przeciw potrzebom środowiska stają się coraz tańsze oraz coraz bardziej dostępne dla zwykłych konsumentów. Rekuperacja ciepła ma miejsce właściwie już w każdym nowym domu, w wielu miejscowościach można zobaczyć na dachach dające prąd i ciepło panele fotowoltaiczne .

prawo-budowlane.edu.pl

Redakcja HB24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.