Przegląd najbardziej popularnych traw

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Dobrej jakości murawy, odpowiednio pielęgnowane robią wrażenie, wyglądają atrakcyjnie, a są przy tym mało wymagające. Ich walory estetyczne są dziś coraz bardziej doceniane. Otaczająca zieleń jest dopełnieniem całej ogrodowej aranżacji, a jednocześnie niezwykle wygodnym rozwiązaniem.

Podstawowe rodzaje mieszanek trawnikowych


Na rynku dostępne są różne odmiany traw, w zależności od przeznaczenia. Biorąc pod uwagę ich właściwości, wytrzymałość i sposoby pielęgnacji, wyróżnia się mieszanki na trawniki ozdobne, użytkowe (sportowo – rekreacyjne) oraz uniwersalne (przydomowe ogrody). Trawy ozdobne są z reguły delikatne, pod wpływem deptania szybko się niszczą. Trawniki sportowe muszą być odporne i wytrzymałe, o dużej zdolności regeneracji. Najczęściej stosowane trawy uniwersalne idealnie nadają się do ogrodów, stanowiąc kompromis pomiędzy pięknem, a wytrzymałością.

Rodzaje traw


1. Kostrzewa czerwona
Podstawowy składnik wszystkich mieszanek. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dobrze znosi częste koszenie, jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mrozy i susze. Tworzy równomierną i gęstą murawę. Ten rodzaj trawy ma kilka odmian, a najbardziej znane to: kostrzewa czerwona kępowa oraz rozłogowa.
2. Życica trwała (rajgras angielski)
Jeden z najbardziej popularnych gatunków, występujący we wszystkich mieszankach nasion. Niezwykle wytrzymała na koszenie i intensywne użytkowanie. Ponieważ ma silnie rozwinięty system korzeniowy, szybko wypełnia wolne przestrzenie w murawie.
3. Wiechlina łąkowa
To trawa długowieczna, charakteryzująca się wolnym tempem wzrostu. Niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, intensywne użytkowanie i koszenie. Tak jak wcześniejsze gatunki, doskonale sprawdza się we wszystkich mieszankach. Najlepiej rozwija się na obszarach nasłonecznionych, wymaga również odpowiedniej gleby. Tereny podmokłe i wapienne nie sprzyjają wzrastaniu.
4. Kostrzewa owcza
Trawa o wolnym tempie wzrostu i rozbudowanym systemie korzeniowym. Jest niezwykle odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz siedliskowe. Doskonale nadaje się do obsiewania terenów słonecznych, suchych i piaszczystych. Toleruje niskie koszenie, ale niestety jest mało odporna na deptanie.
5. Kostrzewa trzcinowata
Gatunek trawy o mocnych, ciemnozielonych liściach i rozbudowanym systemie korzeniowym. Odporna na suszę i wysokie temperatury, deptanie oraz koszenie. Dzięki temu stosowana w mieszankach użytkowych i ozdobnych.
6. Mietlica pospolita
Trawa o wąskich i bardzo delikatnych liściach. Jest niezwykle ekspansywna – nawet niewielka jej ilość w mieszance, wypiera pozostałe gatunki. Z łatwością adaptuje się na glebach suchych i ubogich. Jest składnikiem trawników sportowych, zwłaszcza wykorzystywanych na pola golfowe oraz dekoracyjnych i ozdobnych.

Wybierając mieszanki do celów ozdobnych, użytkowych lub uniwersalnych należy unikać tych z dodatkiem traw pastewnych, takich jak: życica wielokwiatowa, westerwoldzka oraz mieszańcowa. Są to gatunki tańsze, ale niestety mało odporne i nieestetyczne.

Redakcja HB24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *