Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Nie tylko fotowoltaika. Jak oszczędzać w domu na co dzień?

Nie tylko fotowoltaika. Jak oszczędzać w domu na co dzień?

Data publikacji 2 czerwca 2021

Przesadna oszczędność kojarzy się z chowaniem pieniędzy do skarpety i sknerstwem, które nie pozwala na rozstawanie się z pieniędzmi nawet wtedy, gdy warto byłoby przeznaczyć je na jakiś wartościowy cel. Dziś oszczędność zmienia jednak swoje znaczenie. Często wiąże się ona z inwestowaniem. Nie chodzi tylko o fundusze inwestycyjne czy grę na giełdzie, ale także stawianiem na nowoczesne rozwiązania we własnym domu. Kilka prostych instalacji może sprawić, że inwestycja szybko się zwróci, a utrzymanie domu będzie generować znacznie mniejsze koszty. Najbardziej znanym z takich sposobów na oszczędzanie jest montaż fotowoltaiki, ale pomóc może również odzyskiwanie ciepła ze zużytej wody oraz nowoczesna rekuperacja. Poznań, Wrocław czy Gdańsk, każdy może się na nie zdecydować. Wybraliśmy kilka opcji, które pozwolą na największe oszczędności.

Oszczędność poprzez rekuperatory – Poznań, Kraków, Warszawa

Nieco mniej znaną, ale równie ciekawą instalacją pozwalającą na oszczędzanie jest rekuperacja, do której urządzenia znajdziemy jedynie w specjalistycznych sklepach (jak np. https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperatory) zajmujących się sprzedażą tylko i wyłącznie systemów rekuperacji. Dzięki wentylacji mechanicznej  usuwanie zużytego powietrza z wnętrza jest zdecydowanie łatwiejsze, a nawiewanie świeżego bardziej skuteczne. Rekuperacja to jednak coś więcej.

Stanowiący centralny punkt systemu rekuperator jest wyposażony w wymiennik ciepła, w którym następuje przekazanie energii pomiędzy powietrzem usuwanym z domu a tym, które dopiero do niego wpada. Dzięki temu to nowe jest już wstępnie ogrzane, a latem, gdy proces działa w drugą stronę – schłodzone. To znaczne wsparcie systemu ogrzewania, które może zmniejszyć zimowe wydatki nawet o połowę. Latem zaś pomoże w klimatyzacji pomieszczeń (więcej możesz dowiedzieć się od specjalistów z https://sklep.mtc.poznan.pl/). Eksperci szacują, że w domach jednorodzinnych inwestycja zwraca się po 7-10 latach. Jako że rekuperator jest zasilany energią elektryczną, stanowi świetne uzupełnienie fotowoltaiki.

Fotowoltaika – zwrot już po kilku latach

Instalacją pozwalającą na oszczędzanie na co dzień, o której jest w ostatnich latach zdecydowanie najgłośniej, pozostaje fotowoltaika. Dzięki instalacji specjalnych paneli można zmienić dom w małą elektrownię i przetwarzać światło słoneczne na energię elektryczną na własne potrzeby. Decydując się wówczas na sporo urządzeń zasilanych prądem będziemy w stanie efektywnie wykorzystywać produkowaną przez nas energię, a nawet produkować spore jej nadwyżki.

Ważne jest wówczas odpowiednie porozumienie z elektrownią, do której będziemy przekazywać niewykorzystany prąd – w zamian powinniśmy otrzymać upusty i zniżki. Koszt instalacji fotowoltaiki jest co prawda spory, ale w ostatnich latach można korzystać z różnorakich ulg i dopłat w ramach promocji odnawialnych źródeł energii, dlatego zwrot inwestycji powinien nastąpić już po kilku latach. Co ważne, jak przekonują producenci fotowoltaiki, taki system powinien służyć nawet przez 30 lat, z czasem oszczędności będą więc coraz większe.

Rekuperacja wody – oszczędność w parze z ekologią

Trzecim ciekawym systemem, który warto rozważyć, jest rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła ze zużytej wody. Ciepło jest generowane przez tak zwaną wodę szarą, która trafia do odpływu. Dzięki rekuperatorom ogrzewa ona nową partię wody, dzięki czemu przy zaangażowaniu takich samych środków w jej ogrzanie zyskujemy nawet 65 procent więcej ciepłej wody. A jej ogrzewanie, choćby na kąpiel, to przecież duże koszty. Łatwo policzyć, ile uda się zaoszczędzić.

W tym przypadku można liczyć na szybki zwrot inwestycji – przy kilkuosobowej rodzinie nawet w ciągu dwóch lat. Rekuperacja wody jest też niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, systemy odzysku ciepła nie potrzebują bowiem żadnego zewnętrznego zasilania.

Redakcja HB24

Na hurtowniabudowlana24.pl dzielę się swoją pasją do budownictwa, ogrodów i wszystkiego, co związane z tworzeniem funkcjonalnych przestrzeni. Znajdziesz tu praktyczne porady, inspiracje oraz nowinki, które pomogą Ci w budowie, remoncie i aranżacji – zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?