Laserowe cięcie stali

Laserowe cięcie stali to metoda obróbki elementów metalowych, w której zastosowanie znajduje wiązka laserowa. Promień ten rozprowadza znaczną ilość energii na niewielkiej powierzchni materiału, pozwalając na wykonanie wyjątkowo precyzyjnego cięcia.

Rodzaje cięcia laserowego

Laserowe cięcie stali może być przeprowadzone na różne sposoby. Metoda ta zawsze powinna być dostosowana do konkretnego rodzaju stali, a także realizowana z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. 

W cięciu reaktywnym zastosowanie znajduje strumień tlenu lub mieszanki tlenu z argonem, co pozwala na wytworzenie ciepła. Proces obróbki odbywa się poprzez wypalanie, zapewniając największą wydajność w porównaniu z innymi metodami. Laserowe cięcie stali może się odbywać także z użyciem pęknięć, czyli na podstawie tworzenia przerw w metalu. Taka metoda obróbki zalecana jest w przypadku materiałów, które mają grubość co najmniej 1 mm. Stal można ciąć laserem także w stanie ciekłym. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku metali stopowych, np. z aluminium. Obecnie coraz powszechniejsza staje się technologia światłowodowa, w której generowana wiązka laserowa przesyłana jest do głowicy za pomocą światłowodu. Rozwiązanie to zwiększa możliwości obróbki, a także redukuje koszty. 

Zastosowanie laserowego cięcia stali

Laserowe cięcie stali często realizowane jest dla branży motoryzacyjnej, ponieważ pozwala na łatwe przygotowanie części nadwozia, podwozia czy komponentów wnętrza. W branży budowlanej, usługa ta przydaje się podczas przygotowywania paneli elewacyjnych, parapetów, wsporników czy podkonstrukcji. Metoda obróbki z wykorzystaniem wiązki laserowej znajduje zastosowanie także w przemyśle maszynowym, gdzie służy do produkcji maszyn, przenośników czy taśmociągów. Usługi cięcia laserowego przydają się w stocznictwie, do obróbki niewielkich elementów konstrukcyjnych i wyposażenia statków. W przemyśle morskim pozwalają na wykonanie elementów nierdzewnych, a w przemyśle lotniczym elementów silników. Obróbki tego typu wykonywane są ponadto w branży paliwowo-energetycznej, w przypadku zaworów, rurociągów czy zbiorników. Usługi w tym zakresie oferuje firma zajmująca się cięciem laserowym blach Investa, która posiada bogate doświadczenie oraz zaawansowane zaplecze techniczne.

Redakcja HB24