Trendy w oświetleniu łazienkowym – modne lampy

Aranżacja łazienki coraz częściej staje się równie ważna, co projekty kuchni czy salonu. Coraz więcej uwagi przykładamy do tego, by projekt łazienki był spójny i estetyczny. Dotyczy to także łazienkowego oświetlenia, które nie ogranicza się już tylko do tradycyjnych, szklanych plafonów. W łazienkach pojawiają się eleganckie kinkiety i nowoczesne lampy wiszące, które stanowią piękne uzupełnienie aranżacji.

Jak poprawnie oświetlić łazienkę?

Funkcjonalne oświetlenie łazienki powinno składać się z kilku elementów. Po pierwsze oświetlenie centralne ponieważ taka lampa do łazienki powinna oświetlać równomiernie cały sufit, ściany i wszelkie zakamarki. Po drugie oświetlenie zadaniowe. Do tej grupy należy włączyć kinkiety montowane nad lustrem czy punkty doświetlające kabinę prysznicową i wannę. Ostatni rodzaj to oświetlenie dekoracyjne. Są to delikatne kinkiety lub lampy wiszące montowane nad łazienkowym blatem. Jeśli zależy Ci na poprawnym, ale też eleganckim oświetleniu łazienki, każdy z trzech wymienionych typów lamp powinien znaleźć się w Twoim projekcie.

Propozycje lamp do luster łazienkowych

Jedynym z ważniejszych elementów oświetlenia łazienki jest oczywiście lustro. Odpowiednio oświetlone jest gwarancją poprawnego wyglądu domowników. Panom zapewne trudno wyobrazić sobie golenie przy złym świetle, podobnie jak Paniom ciężko byłoby wykonać w takich warunkach poprawny makijaż. Właśnie dlatego doświetlenie lustra łazienkowego to punkt obowiązkowy. Jakie lampy wybrać do tego zadania? Dużo zależy od kształtu i wielkości lustra.

Okrągłe lustro – lustra w kształcie koła najłatwiej jest oświetlić kinkietem umieszczonym tuż nad nim. Z uwagi na zaokrąglony kształt nie sprawdzą się tutaj podłużne kinkiety. Lepiej postawić na model z okrągłym kloszem otwartym na dole, tak by duża ilość światła została przepuszczana na dół. Jeśli lustro jest na tyle duże, że jeden kinkiet nie poradzi sobie z jego równomiernym oświetleniem, można wybrać dwa kinkiety i umieścić je po bokach. Ważne jest, by lampy miały możliwość regulacji kloszy. Dzięki temu światło będzie można odpowiednio ustawić. Tutaj nadal warto pozostać w owalnych czy okrągłych formach lamp, by pasowały do kształtu lutra.

Prostokątne lustro – tutaj bardzo dobrym sposobem jest doświetlenie tafli za pomocą długich kinkietów umieszczanych nad lub obok lustra. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo modeli o różnych długościach, nawet ponad metrowych, więc znalezienie odpowiedniego kinkietu nie powinno stanowić żadnego problemu. Należy pamiętać o tym, że lustro musi być oświetlone równomiernie, dlatego im będzie dłuższe, tym dłuższy kinkiet należy do niego dobrać.

Jeśli lustro jest wysokie i wąskie, wybierz dwa kinkiety świecące po bokach. Jeśli jednak lustro jest bardzo szerokie, zdecyduj się na długą lampę zamontowaną ponad nim.

Oczywiście kinkiety nie są jedynym rozwiązaniem. Równie dobrze z tym zadaniem poradzą sobie regulowane reflektory sufitowe. Zamontowane i wyregulowane tak, by światło padało na lustro. Takie rozwiązanie sprawdza się w łazienkach, w których obok lustra będą wisiały dekoracyjne lampy. W tym przypadku zamontowanie ich razem z kinkietami mogłoby nie wyglądać estetycznie.

Propozycje na oświetlenie sufitu w łazience

Pozostając w temacie reflektorów, jakie jeszcze lampy można wybrać do oświetlenia sufitowego?

Pierwszym typem są oczywiście wszelkiego rodzaju plafony, które w łazienkach sprawdzają się zawsze. Warto pamiętać jednak o tym, by wybierać lampy z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Szkło czy tworzywo sprawdzą się idealnie, ale materiałowe abażury to coś, co zdecydowanie odradzamy do łazienki.

Bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem jest oświetlenie łazienki za pomocą oczek i spotów sufitowych. To rozwiązanie, które sprawdza się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Dobrze dobrane punkty mogą niemal stopić się z sufitem i być niewidoczne.

Osoby, którym zależy na eleganckim wydźwięku łazienki, nie powinny obawiać się oświetlenia pomieszczenia klasycznym żyrandolem. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie często wykorzystywane. Warto jednak pamiętać, że dobrze będzie wyglądało tylko w dużych łazienkach. Mała przestrzeń może zostać przytłoczona takim oświetleniem. Tutaj także warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest żyrandol. Dekoracje ze szkła, jak najbardziej, tkaninowe abażury, zdecydowanie nie.

Oświetlenie LED do łazienki – jakie?

Na koniec kilka słów o nowoczesnych rozwiązaniach, czyli o oświetleniu led. Wiele osób obawia się montowania ledowych lamp w łazienkach. Wynika to z tego, że jest to technologia stosunkowo nowa i nie znamy jej jeszcze zbyt dobrze. Jednak obawy te są nieuzasadnione. Lampy te, tak samo jak klasyczne modele, doskonale poradzą sobie z doświetleniem łazienki, a ich nowoczesne rozwiązania mogą znacznie poprawić komfort korzystania z pomieszczenia nimi oświetlonego. Chociażby dzięki temu, że wiele lamp led posiada możliwość ściemniania lub zmiany barwy światła – można je dostosowywać do aktualnych potrzeb w łazience.

Oczywiście oprawy led, tak samo jak klasyczne powinny być dostosowane do pracy w pomieszczeniach wilgotnych. Te, które będą znajdowały się blisko źródeł wody powinny posiadać stopień ochrony IP44. Jednak lampy zamontowane na suficie, w dużych, dobrze wentylowanych łazienkach, spokojnie mogą mieć stopień ochrony IP20.

Na rynku jest coraz więcej lamp z wbudowanymi panelami led, które mocno polecamy do oświetlenia domowego. To rozwiązanie nie tylko energooszczędne, ale także wygodne. Nie trzeba martwić się o to, że za chwilę żarówki będą do wymiany. Osoby, które nie są przekonane do lamp z wbudowanymi panelami, powinny wybierać te modele, które są dostosowane do energooszczędnych żarówek LED.

Redakcja HB24