Jeżeli planujesz odświeżenie czy remont swojego mieszkania, z pewnością prędzej czy później zetkniesz się gładziami szpachlowymi. Są one nieodłącznym elementem do renowacji ścian w domu. Warto będzie zastosować taki rodzaj, który sprawdzi się i spełni nasze oczekiwania. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie przy odnawianiu np. tynkowanych ścian, które odbiegają od ideału, a można je w łatwy sposób odnowić.
Główne rodzaje gładzi szpachlowych
Przeglądając oferty dotyczące gładzi szpachlowych, natkniemy się na wiele jej rodzajów. Najpopularniejszych jest z pewnością kilka. Gładzie gipsowe nadają ścianie wyjątkową gładkość i jednolitą strukturę. Efekt po zastosowaniu tej gładzi będzie z pewnością zadowalający także dla wymagających użytkowników. Niewielkie uziarnienie struktury produktu skutkuje delikatnym wykończeniem, bez nieestetycznych zgrubień czy innych pozostałości na ścianie. Gładź wapienna będzie dosyć podobna do gipsowej, jednakże główną jej zaletą będzie przepuszczalność pary wodnej. Dzięki temu uzyskamy efekt „oddychających ścian”. Zniweluje to zagrożenie powstawania wilgoci, a w konsekwencji grzybów czy zapleśnienia przy powierzchni ściany. W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy także m.in. gładzie cementowe, czy polimerowe. Te pierwsze będą charakteryzować się gruboziarnistą strukturą, znacznie odmienną od tych, które uświadczymy w przypadku gipsowych czy wapiennych odpowiedników. Polimerowe będą mieć w swoim składzie domieszki materiałów sztucznych, które nadadzą produktowi wyjątkowej elastyczności i przyczepności. Ten typ gładzi będzie szczególnie wykorzystywany przy trudnych powierzchniach, przy których inne gładzie nie dałyby sobie rady.
Gładzie szpachlowe – na mokro czy nie?
Oprócz wielu rodzajów gładzi, klasyfikowanych ze względu na ich skład, spotkamy także gładzie gotowe oraz takie, które będziemy musieli wyrobić sobie sami. Gotowy produkt będzie gotowy do użycia zaraz po zakupie, jednakże będzie nieco droższy od tych do wyrobienia. Najwydajniejszym sposobem będzie jednak kupienie produktu sypkiego, umieszczonego w dużych workach. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę pieniędzy, a gładź wyrobimy sobie w domowych warunkach. Kolejnym dylematem jest sposób stosowania gładzi. Niektóre rodzaje przeznaczone są do stosowania na sucho, a inne będą potrzebować wilgoci. Gładź na mokro będzie znakomitym rozwiązaniem głównie ze względu na to, że jej zastosowanie zaoszczędzi nam wątpliwą przyjemność szlifowania ściany. Dzięki użyciu gładzi na mokro unikniemy nieprzyjemnego kurzenia się i pylenia podczas szlifowania, przez co nie ucierpią nasze sprzęty domowe pozostawione w niedalekiej odległości od remontowanego miejsca. Przeciętna gładź na mokro cena za m2 może być nieco wyższa od np. zwyczajnych gładzi gipsowych. Gładź na mokro posiada jednakże olbrzymie zalety, które przekonują coraz większą liczbę osób do ich stosowania.
Gładź na morko – zalety
Bezpyłowe gładzie będą hipoalergiczne, dzięki czemu osoby wrażliwe na pyły i drobnoustroje będą mogły spokojnie funkcjonować w pomieszczeniu, w którym zastosowano gładź na mokro. Bezpyłowego produktu nie trzeba będzie szlifować już po zastosowaniu na ścianę pomieszczenia. Dodatkowo – jest niepalna, szybka w nakładaniu, dzięki czemu sam proces remontowy przebiegnie znacznie szybciej i bez zbędnych przerw. Będzie ona również odporna na wilgoć i na korozję stali. Warto zaznaczyć, że obecne gładzie stosowane na mokro nie posiadają substancji szkodliwych dla człowieka. Mają one potwierdzony skład specjalnymi atestami, dlatego są zupełnie bezpieczne w użytkowaniu. Jednym z elementów, który może być potraktowany jako minus, jest to, że gładź na morko cena za m2 może być nieznacznie wyższa niż w przypadku innych rodzajów gładzi szpachlowych. Przeglądając oferty sklepów budowlanych często natkniemy się na niezwykle dobre oferty, które pozwolą nam sporo zaoszczędzić. W efekcie czego nie przepłacimy, a produkt który otrzymamy z pewnością spełni nasze oczekiwania – a z efektu, jaki da nam zastosowanie gładzi będziemy bardzo zadowoleni.