Moda na tynk mozaikowy

Ważnym elementem wykończeniowym elewacji lub wnętrza jest tynk. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona ściany albo też filaru czy kolumny przed wilgocią a w przypadku tynku zewnętrznego również przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Rozróżniamy wiele odmian tynku począwszy od tynku cementowo- gipsowego a na dekoracyjnych tynkach wewnętrznych kończąc. Wśród tynków, które cieszą się dużą popularnością wyróżnia się dziś tynk mozaikowy.

Czym jest tynk mozaikowy?

Stosuje się go przede wszystkim na zewnątrz, jednak coraz więcej tynku mozaikowego można spotkać we wnętrzu budynków na przykład jako ochrona i ozdoba jednocześnie ścian klatek schodowych.

Tynk mozaikowy jest bowiem bardzo wytrzymały a do tego zapewnia wspaniały efekt wizualny. Kruszywo mieszane na przyklad z żywicą może być różnej grubości a do tego dostępne w przebogatej gamie kolorystycznej. Tynk mozaikowy wymaga specjalnej techniki nakładania, jednak nie jest to zadanie ponad miarę aby szybko opanować tę technikę. Dlatego nawet osoba która nie jest na co dzień związana z pracami wykończeniowymi jest w stanie samodzielnie położyć ten tynk w środku lub na zewnątrz. Tynk mozaikowy może zdobić ściany zewnętrzne, klatki schodowe, schody, tarasy. Jest bardzo modny i bardzo elegancki. Jego atutem jest możliwość stworzenia najbardziej wyszukanego koloru, nie tylko tradycyjnych odcieni. Nie można też zapomnieć, że oprócz wspomnianych atutów dekoracyjnych mozaikowy tynk spełnia tradycyjne funkcje ochronne ściany wewnątrz lub na zewnątrz budynku. jego struktura utrudnia dodatkowo ścieranie się i odpadanie, przez co jest to bardzo trwały materiał wykończeniowy.

Zachowuje elegancki wygląd i trwałość o wiele dłużej niż tradycyjna farba wewnętrzna akrylowa czy nawet lateksowa lub ceramiczna. Dlaczego tynk mozaikowy jest znakomitym rozwiązaniem nie tylko dla osób ceniących sobie elegancki wygląd ściany, ale również trwały, cieszący oko efekt wizualny. Obecnie w Polsce wykorzystuje się coraz więcej tynku mozaikowego. Wybierają go nie tylko właściciele domów, ale również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Trudno znaleźć odnowioną klatkę schodową bez tynku mozaikowego. Jest to świetne rozwiązanie w miejsce dawniej stosowanej lamperii, która się łuszczy i nie jest tak elegancka. Oprócz tego farby olejne są bardzo szkodliwe i nieekologiczne, co stanowi kolejną przewagę tynków mozaikowych. Tynk mozaikowy tworzy się poprzez połączenie kruszywa z bazą, na przykład z żywicą przy pomocy specjalnej maszyny zwanej mieszalnikiem. Tynk kładzie się przy użyciu odpowiedniej, łatwej jednak do nauczenia techniki. Mozaikowy tynk tworzy ciekawy i zawsze oryginalny efekt wizualny, jest trwały i bardzo modny.

Gdzie można go zastosować?

Można go stosować zarówno na zewnątrz jako ozdobę fasady, jak i wewnątrz budynków na przykład w przypadku klatek schodowych. Tynk mozaikowy jest zatem nowoczesną hybrydą, która nie tylko chroni i zabezpiecza ścianę, ale także pięknie ją dekoruje. Tynki mozaikowe są dostępne w wielu odcieniach i kolorach oraz bardzo modnych odmianach. Sprawdź bogata palete barw na kosbud.com.pl

Redakcja HB24