Cegielnia

Cegła to jeden z rodzajów materiałów budowlanych, zazwyczaj o ściśle określonym kształcie – prostokątnym lub klinowym. Materiałem bazowym do produkcji cegieł jest glina (grunt ilasty). Bazę miesza się z piaskiem, wodą, wapnem i innymi substancjami mineralnymi, które gwarantują odpowiednie właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe. Własności te uzyskuje się poprzez poddanie gotowej, wymieszanej masy procesowi suszenia w specjalistycznych piecach, działaniu pary wodnej lub wypalaniu pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. 
Cegły pojawiły się już w starożytności, ponieważ są stosunkowo łatwe w produkcji i posiadają możliwość nadawania dowolnych kształtów, co znacząco wpłynęło na wydajność i estetykę nowych budowli. Cegła nie straciła swojej popularności i ciągle jest wykorzystywana. 

Wymiary cegieł

Wyróżniamy trzy rodzaje cegieł ze względu na wymiary: 
*cegły romańskie o wymiarach 27x12x9 cm
*cegły gotyckie o wymiarach 28x13x9 cm
*cegły współczesnej Polski o wymiarach 25x12x6,5 cm 
Cegły możemy podzielić na takie rodzaje jak: 
*cegły surowe
*cegły wapienno – piaskowe
*cegły ceramiczne
*cegły szamotowe
*cegły magnezytowe
*cegły żużlowe 

Miejscem, w którym powstają cegły, czyli są produkowane i wypalane nazywamy cegielniami i jednym z przykładów może być cegielnia radzymin. 
Budowa cegielni jest silnie związana z ekonomicznymi aspektami. Zazwyczaj powstają one w pobliżu złoża surowca bazowego, czyli gliny. Zabieg takie znacząco redukuje koszty transportu surowca. Z powodu potrzeby wysokiej temperatury, cegielnie są wyposażone w piece opalane zazwyczaj węglem lub koksem, a znakiem rozpoznawczym cegielni jest wysoki komin widoczny ze znacznej odległości. 
Pojawienie się cegielni determinuje rozwój przemysłu i budownictwa w pobliżu, ponieważ cegielnia dostarcza materiału budowlanego. 

Cegły są materiałem często widzianym podczas spacerów po miastach w Polsce. Nasz kraj jest bogato wyposażony w ceglane budowle, zazwyczaj są to kościoły i budynki pożytku publicznego, które powstały w okresie średniowiecza lub późniejszym. Budowle te zachwycają swoim ogromem i kunsztem wykonania. Pomimo posiadania tylko prostopadłych brył średniowieczni artyści potrafili stworzyć budynki zapierające dech w piersiach współczesnym. 
Świetnym przykładem może być zamek w Malborku, który jest wykonany z cegły i przyciąga mnóstwo turystów, z całego świata, w ciągu roku i jest perełką w Polskich zasobach budowli średniowiecznych. 

Obecnie bardzo popularne są ściany wykonane z cegieł, które nie stanowią całego pomieszczenia, lecz jest tylko akcentem dekoracyjnym. Wraz z wzrastającą popularnością cegieł powstały również tapety imitujące cegły lub specjalne płytki, które przedstawiają fragment ściany z cegły. 

Gdzie kupić cegły?

Jeśli chcemy kupić duże ilości cegły warto się udać do cegielni i złożyć zamówienie osobiście. Nie stanowi to dużych trudności, a dzięki temu możemy bliżej przyjrzeć się asortymentowi cegielni. Końcowa cena cegieł jest dużo tańsza niż zaopatrywanie się w ten materiał budowlany poprzez pośredników, ponieważ nie musimy płacić prowizji osobie zajmującej się pośrednictwem.

Redakcja HB24