Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie przed domem. Jak zaaranżować ogród? Na co zwrócić uwagę w tej kwestii? Czy roślinność ma znaczenie?
Ogród przed domem
Ogród przed domem pełni funkcje estetyczne, dodatkowo pięknie uzupełnia otoczenie domu i jest jego wizytówką. Projektując ogród, należy wziąć pod uwagę roślinność, ścieżkę prowadzącą do drzwi, wejście do domu oraz wiatę. Ciekawy projekt to podstawa, bez niego trudno sobie wyobrazić funkcjonalny i praktyczny ogródek. Warto zauważyć, że nawet na małym terenie przed domem możemy stworzyć ciekawą posesję z ogrodem, a roślinność całkowicie odmieni ten teren. W tym przypadku sprawdzą się niezbyt wymagające rośliny, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma czasu i ochoty bez przerwy o nie dbać.
Rośliny w ogrodzie
Ciekawym pomysłem do aranżacji ogrodu są byliny, które doskonale urozmaicą tło ogrodu. Możemy je posadzić między kwiatami, a ponadto zapobiegną one rozprzestrzenianiu się chwastów. Mile widziane na każdym terenie są drzewka iglaste, liściaste, a także krzewy różnego typu. Wybierzmy zatem gatunek drzewka, który nie zasłoni całego domu – powinien nie być zbyt wysoki. Dobrym pomysłem mogą być klon zwyczajny, grab pospolity lub ozdobne jabłonie, magnolie, czy wiśnie. drzewka płaczące także dodadzą ogródkowi stylu i charakteru. Jeśli nie chcemy mieć trawnika przed domem, postawmy na łatwe w uprawie krzewy, takie jak np. dereń kanadyjski, jałowiec, barwinek pospolity. To dobra opcja szczególnie dla ogrodu małych rozmiarów.
Ciekawe pomysły
Mały ogródek przed domem można udekorować korą lub żwirem, co da niezwykle oryginalny efekt. Obsypanie chodnika lub ścieżki przed domem będzie więc doskonałym pomysłem na aranżację wolnej przestrzeni. Warto dodać luźne krzewy, które urozmaicą ogródek. Pamiętajmy, że przy odrobinie chęci możemy stworzyć bardzo efektowny ogródek.Wymagają wtedy mniej pielęgnacji.
Aranżacja ogródka przed domem
Podstawą aranżacji są zazwyczaj iglaki – lubią one słoneczne miejsca i nie przytłaczają całości ogródka. Ponadto, są łatwe w pielęgnacji. Pamiętać należy także o krzewach z przebarwionymi liśćmi. To zapewni oryginalność, gdyż liście będą się zmieniać wraz z porą roku. Jakie jeszcze rośliny warto rozważyć? Bardzo efektowne są także tawuły i barberysy, które mają wiele form i odcieni. Barwne liście nadadzą ogrodowi koloru i bardzo dobrze się sprawdzą na każdym terenie.
A może oświetlenie?
Jeśli posiadamy więcej przestrzeni przed domem, możemy pomyśleć o efektownej altance, która uprzyjemni spędzanie czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Altankę można samemu skonstruować lub skorzystać z gotowych modeli dostępnych w sklepach. Małe oczko wodne także jest niezwykle ładnym urozmaiceniem, jednak trzeba pamiętać o uszczelnieniu go folią. Wokół oczka wodnego ciekawie będą wyglądały kamienie lub małe kwiatki. Mała rzeźba postawiona obok oczka doda mu uroku, natomiast wprowadzenie oświetlenia umili długie wieczory spędzane przed domem. Warto rozważyć zakup lamp solarnych, które święcą trochę słabiej niż zwykłe lampy, ale są nieco tańsze w utrzymaniu.
Komfort i oszczędność
Przygotowując teren do stworzenia ogrodu, możemy wykorzystać gruz i glinę z których uformujemy łagodne wzniesienia, np. skarpę przy tarasie. Posiadanie kamienie i głazy także mogą się przydać do aranżacji wolnej przestrzeni. Kamienie z granitu i piaskowca są droższą opcją, ale także bardzo funkcjonalną. Jeśli zdecydujemy się na nawierzchnię trawiastą, wysypaną korą lub ziemną – pamiętajmy o konieczności usuwania chwastów i regularnego uzupełniania ubytków.
Zwolennicy ogrodów kwiatowych z pewnością postawią na dużą ilość roślinności, natomiast inni będą woleli postawić przed domem uroczą altankę lub huśtawkę ogrodową. Wszystko zależy od własnego gustu i tego, czy będziemy dbać o ogród w należyty sposób. Warto odwiedzić kilka sklepów ogrodowych, porównać oferty i wybrać ciekawe rośliny, głazy, czy też kamienie. Wybierając roślinność, nie eksperymentujmy za bardzo – zbyt dużo odmian kwiatów i krzewów może bowiem przytłoczyć. Co za dużo to niezdrowo, dlatego raczej zostawmy trochę powierzchni wolnej.