Budowa hali stalowej to proces składający się z kilku etapów. Obejmuje on rozeznanie w potrzebach inwestora, wykonanie projektu, zaplanowanie inwestycji, wybudowanie hali, a na koniec jej prawidłowy montaż. Jak powinno przebiegać projektowanie hal stalowych?
Konstrukcje stalowe – istotne zalety
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się hale ze stali. Obiekty te są przeznaczane na magazyny oraz na placówki handlowe i usługowe. Znalazły one także zastosowanie w rolnictwie. W tej branży służą do przechowywania produktów rolnych oraz hodowli zwierząt.
Inwestycja w stalową halę to bardzo dobre rozwiązanie. Jej budowa przebiega bowiem znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnych budynków z cegły czy pustaka. Generuje ona znacznie niższe koszty.
Jeśli konstrukcja stalowa hali jest wykonana z wysokiej jakości komponentów, to wówczas jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz w pełni bezpieczna podczas użytkowania. Jest ona wytrzymała i potrafi służyć niezawodnie przez wiele lat. Aby móc korzystać z możliwości, jakie oferują hale stalowe, projektowanie należy powierzyć zaufanym oraz doświadczonym specjalistom, którzy potrafią przygotować projekt idealnie dopasowany do potrzeb inwestora.
Jak zaprojektować stalową halę?
Co prawda wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu, ale nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Obiekt taki może bowiem nie być w pełni dostosowany do potrzeb inwestora. W przyszłości może to skutkować brakiem funkcjonalności obiektu i w związku z tym potrzebą przebudowy.
Projekt stalowej hali powinien być zawsze dobrze przemyślany przez inwestora, a następnie zlecony firmie doświadczonej w tej branży. Podczas jego wykonywania musi być uwzględniona:
- kształt hali
- przeznaczenie obiektu (magazynowe czy produkcyjne)
- rodzaj składowanych materiałów
- technologia produkcji
- usytuowanie regałów
Istotnym czynnikiem projektowania hali produkcyjnej z biurem jest również to, ile będzie pracowało w niej osób na jakiej wysokości będą składowane poszczególne materiały. Warto zawsze myśleć przyszłościowo. Jeśli inwestor zakłada rozwój firmy, to niezbędne jest zagwarantowanie w niej miejsca, w którym będą mogły być przechowywane nowe maszyny i urządzenia.
Decyzja o budowie stalowej hali nie zwalnia właściciela od zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jest to bardzo istotne przede wszystkim w przypadku wykonywania obiektów o lekkiej konstrukcji. Rzetelnie wykonany projekt hali z uwzględnieniem powyższych czynników pozwala każdemu inwestorowi na szybszą realizację, oszczędność oraz funkcjonowanie w przyszłości w użytecznym oraz w pełni ekonomicznym obiekcie.