Dlaczego kocioł źle grzeje? Oto najczęstsze powody!

Kocioł nie osiąga zadanej temperatury? Grzejniki nie są wystarczająco ciepłe? A może ciepła woda użytkowa ma zbyt niską temperaturę? Przyczyn tego problemu może być kilka. Zdarza się też, że kilka niepożądanych czynników występuje jednocześnie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ogrzewanie domów i wody użytkowej za pomocą kotłów stałopalnych jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w naszym kraju. Czasem jednak się zdarza, że temperatura wody w kranie lub instalacji c.o. nie równa się temperaturze zadanej. Z czego to wynika?

Dlaczego kocioł nie grzeje – przyczyny

Zdarza się, że przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Może być nią np. nieodpowiednio dobrana moc kotła, która równocześnie prowadzi do większego zużycia opału i, co za tym idzie, wyższych rachunków za ogrzewanie.

Przyczyną mogą być również zanieczyszczone kanały konwekcyjne w kotle, które ograniczają odbiór ciepła z paleniska. Wpływać może na to także zanieczyszczony palnik. By temu zaradzić warto sięgnąć do dokumentacji kotła, w której producenci przedstawiają sposób jego czyszczenia. Niezwykle istotne jest to, by robić to cyklicznie. Wielu producentów udziela w tej kwestii porady telefonicznej.

Może się też zdarzyć, że za niewystarczające grzanie odpowiada niska kaloryczność paliwa, nieodpowiedni dopływ powietrza do kotłowni lub nieodpowiednia średnica lub wysokość przewodu dymowego. W innych przypadkach przyczyną może być… zbyt duży ciąg.

Nieraz powodem nieosiągania przez kocioł temperatury zadanej jest niewłaściwe ustawienie proporcji podawania opału i nadmuchu powietrza. Zdarza się, że wraz z każdym nowym sezonem grzewczym próbujemy zmieniać parametry spalania choć nie przynosi to oczekiwanych rezultatów. Jeśli chcemy wprowadzić korektę ustawień powinniśmy to zrobić po uprzednim sprawdzeniu stanu czystości palnika i kontroli zużycia jego części. Zmiany ustawień będą skuteczne wtedy, gdy regularnie, przynajmniej raz w sezonie, przeprowadzamy przegląd palnika.

Za niewystarczające grzanie urządzenia może odpowiadać także brak ochrony termicznej kotła (którą można uzyskać za pośrednictwem zamontowanych zaworów termostatycznych i pompy obiegowej). Wówczas warto zainwestować w armaturę instalacyjną. Eliminuje ona problem wychładzania kotła i daje gwarancję utrzymywania określonej temperatury zadanej.

Powodem może być uszkodzony czujnik temperatury bądź źle wykonana instalacja c.o..

Parametry różnią się w zależności od urządzenia

Pamiętajmy, że nie istnieją tzw. Wzorcowe, odpowiednie dla wszystkich urządzeń ustawienia. To, że sprawdzają się one u naszego sąsiada nie znaczy, że sprawdzą się w przypadku naszego urządzenia. Każdy kocioł ma indywidualny tok pracy, a budynek inne potrzeby grzewcze i różne straty cieplne.

Producenci często podają w instrukcji obsługi urządzenia orientacyjne nastawy podstawowych parametrów. Należy je skorygować pod kątem pracy swojego, konkretnego urządzenia i jakości opału.

Gdy jednak problemy z uzyskaniem zadanej temperatury pojawiają się częściej, warto skontaktować się z konsultantem technicznym. Producenta z wieloletnim doświadczeniem i specjalistów znajdziesz na stronie defro.pl . Wizyta autoryzowanego serwisanta w celu dokonania oględzin ustawień parametrów kotła i weryfikacji wykonania instalacji c.o. również będzie dobrym pomysłem.

Redakcja HB24