Budowa i remont domu wymaga ogromnego nakładu pracy, czasu i materiałów. Wszystkie te elementy są niezbędne do wykonania sprawnych i poprawnych prac budowlanych. Jednak stosując odpowiednie materiały, można przejść przez remont znacznie szybciej.
W celu usprawnienia prac, rynek budowlano – remontowy korzysta z szerokiej oferty znajdującej się na rynku chemii budowlanej. Jej wykorzystanie jest niezbędnym elementem każdej pracy.
Czym dokładnie jest chemia budowlana?
Jest to grupa wyrobów posiadająca specyficzne cechy jakościowe i wytrzymałościowe. Służą one do wykonywania izolacji, wykończeń i konstrukcji ścian i sufitów. Wśród chemii budowlanej znajdują się produkty wykonane na bazie spoiw mineralnych, organicznych oraz materiały do mieszania z wodą i tworzywa powłokowe. W związku z powyższym, chemia budowlana to materiały takie jak: spoiny, akryle, farby, tynki i zaprawy. Są one niezbędne do wykonania budowy lub remontu domu. Wykorzystywane wewnątrz budynków spełniają funkcje wyrównujące powierzchnie, chroniące przed zagrzybieniem ścian czy zawilgoceniem pomieszczeń. Wszystkie występujące w sprzedaży produkty są produkowane zgodnie z normami prawnymi obowiązującymi na terenie Polski i UE. Są one bezpieczne dla zdrowia i życiu ludzi.
Chemia budowlana obejmuje również produkty takie jak: farby, betony, silikony, kleje i impregnaty. Rynek chemii budowlanej oferuje ogromny wybór farb przeznaczonych do stosowania zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Wśród nich są: farby akrylowe, silikonowe, lateksowe i emulsyjne. Obecnie, dość popularnymi i często wybieranymi są farby lateksowe i satynowe, posiadające specjalną powłokę umożliwiającą ścieranie zabrudzonych powierzchni. Taki wybór sprawdza się przede wszystkim w domach, w których znajdują się małe dzieci. Farby, nawet po wyczyszczeniu plam nie tracą koloru i struktury. Na zewnątrz budynku najczęściej stosowane są farby strukturalne oraz silikonowe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Rodzaje gruntów
Z kolei do gruntów wykorzystywanych w budownictwie zaliczyć można: grunty utrzymujące tynki, farby elewacyjne i posadzki. Są tu również grunty uniwersalne, posiadające szeroki zakres wykorzystania. Dzięki stosowaniu gruntów, każdy środek lepiej utrzymuje się na ścianie lub podłodze. Grunty pełnią w tym wypadku rolę wzmocnienia, kleju utrzymującego kolejne warstwy materiałów.
Chemia budowlana to także wszelkiego rodzaju kleje i spoiny. Kleje wykorzystywane są do łączenia styropianu, wełny, glazury i tapet. Za ich pomocą wszystkie łączenia są łatwe do wykonania. Przyklejone do ścian tapety i płyty charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Pozostają w użytkowaniu przez wiele lat.
Podsumowując, chemia budowlana jest szerokim działem produkcyjnym skierowanym do sektora budowlano – remontowego. Jej stosowanie jest obecnie nieodłącznym elementem każdej budowy. Chemia budowlana znacznie przyspiesza i ułatwia wszelkie prace remontowe. Sprawia, że budowa domu i remont mieszkania przebiegają sprawnie i bez dodatkowych opóźnień.