Zaciski do liny stalowej — jak je odpowiednio dobrać

Odpowiednio dobrany zacisk do linki stalowej gwarantuje solidne oraz wytrzymałe połączenie co najmniej dwóch linek lub utrzymanie jej w konkretnie wybranym miejscu. Dzięki zaciskom można tworzyć solidne i praktyczne pętle na linach. Ważne jest, aby zacisk ten był odpowiednio dobrany nie tylko do rodzaju stosowanej linki stalowej, ale także do konkretnego zastosowania. 

Właściwości zacisków do linek 

Istnieje kilkanaście rodzajów zacisków do lin stalowych, które różnią się od siebie nie tylko zastosowaniem, ale także materiałem, z którego są skonstruowane. Każdy z nich wyróżnia się przede wszystkim dużą wytrzymałością, która idealnie współgra z różnego rodzaju naprężeniami powstałymi w czasie mocowania. Dzięki temu nadają się one idealnie do stosowania w takich miejscach jak budowy czy w przypadku zakładów produkcyjnych oraz wielkich hal. Ich trwałość oraz odpowiednia wytrzymałość sprawiają, że każdego rodzaju będzie wykonane bezpiecznie oraz na dłuższy okres czasu.

Zaciski do linek mogą różnić się między sobą także specyfikacją oraz przeznaczeniem, promieniem, wielkością, a także rodzajem połączeń. Różnorodność ta sprawia, że w łatwy sposób można uzyskać odpowiedniego rodzaju mocowanie. 

Rodzaje zacisków do linek stalowych 

Wśród najbardziej popularnych zacisków do lin stalowych wyróżnia się przede wszystkim:

  • zaciski aluminiowe, 

  • zaciski kabłąkowe, 

  • zaciski siodełkowe, 

  • zaciski kubełkowe.

Każdy z tych zacisków spełnia innego rodzaju funkcje, a także różnią się od siebie wyglądem i rozmiarem. 

Zacisk aluminiowy 

Tego typu zacisk został wykonany ze stopu aluminium, a także wzmocniony dodatkowymi metalami. Najczęściej są to żelazo, mangan, miedź, chrom, krzem lub magnez. Tego typu zabieg sprawia, że zacisk taki jest bardziej plastyczny oraz wytrzymały. Występujące różnego rozmiaru zaciski aluminiowe, w zależności od ich obciążenia, charakteryzują się stałymi parametrami twardości, plastyczności czy też wytrzymałości. Najczęściej występują w postaci tulei. 

Zaciski kabłąkowe 

Te najbardziej popularne zaciski składają się z dwóch części: kabłąka w kształcie litery U, który to najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej, a  także żeliwnego korpusu. Mocowanie takie na obu swoich końcach posiada gwintowanie, na które nakręcane są nakrętki. W ten sposób reguluje się moc oraz otwór zacisku na lince. Skutecznie też nadają się do tworzenia oczek kończących. 

Zaciski siodełkowe

Takie zaciski występują w dwóch rodzajach: pojedynczym i podwójnym. Wyglądem przypominają one siodełko, składające się z blaszki dociskowej, a także korpusu w kształcie koła. Małe przedłużenia po bokach oraz umiejscowione tam śruby regulują siłę docisku, oraz wielkość otworu dociskającego linkę stalową. 

Zaciski kubełkowe

Składające się z trzech części zaciski posiadają podobne właściwości do zacisków aluminiowych. Dwa identyczne korpusy za pomocą jednej śruby z nakrętką zaciskają się na lince, tworząc w ten sposób mocne i trwałe połączenie. Stosowane są one najczęściej do lin wielosplotowych, z dość dużym obciążeniem. 

Każdy z wymienionych produktów, ze względu na swoją odporność oraz działanie różnego rodzaju czynników (jak np. chemiczne czy atmosferyczne) pokryty jest warstwą galwaniczną, która tworzy dodatkowe zabezpieczeni

Redakcja HB24