Projekt domu – jak wybrać najlepszy?

Zakup projektu domu jest najczęściej decyzją na całe życie. Z tego względu powinna być ona niezwykle starannie przemyślana. Tylko wtedy zyskamy pewność dokonania najlepszego wyboru, który pozwoli nam wykreować przytulną i funkcjonalną przestrzeń dla siebie i swoich najbliższych. Czym kierować się, aby wybrać idealny projekt domu?

Zgodność z zapisami MPZP lub WZ

Podstawowym dokumentem, z jakim powinniśmy zapoznać się zanim zaczniemy przeglądać projekty domów, jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli w naszej gminie nie został on uchwalony, złóżmy wniosek o wydanie Warunków Zabudowy. W MPZP lub WZ znajdziemy istotne wytyczne wskazujące, jaki budynek będzie nam wolno wznieść na wybranej działce. Będą one dotyczyć m.in. jego maksymalnej szerokości i wysokości, liczby kondygnacji czy też kształtu i kąta nachylenia dachu – a więc jednych z najważniejszych kryteriów, na jakie zwracają uwagę przyszli inwestorzy. Zakup projektu domu niezgodnego z zapisami lokalnego prawa zazwyczaj skutkuje brakiem możliwości zrealizowania go na posiadanej posesji. Pamiętajmy przy tym o właściwym dopasowaniu budynku do kształtu i ekspozycji działki. Starajmy się wybrać koncepcje, które pozwolą nam zlokalizować strefę dzienną od południa, natomiast nocną i gospodarczą – od północy. Umożliwi nam to maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych do ogrzewania i doświetlania wnętrz, w konsekwencji zmniejszając koszty ich utrzymania.

Dobór optymalnego metrażu wnętrza

Jak wybrać najlepszy projekt domu? Prócz dopasowania go do miejscowych przepisów, musimy także oszacować optymalny dla naszej rodziny metraż budynku. Możemy porównać powierzchnię użytkową wnętrza, z jakiej teraz korzystamy i zastanowić się, ile dodatkowej przestrzeni chcielibyśmy zyskać. W naszym nowym domu obowiązkowo powinien znaleźć się salon o powierzchni 20-40 m2, kuchnia z jadalnią o łącznym metrażu 15-20 m2 oraz łazienka. Dodatkowo każdy z domowników powinien posiadać swoją przynajmniej 10-15-metrową sypialnię. Te wymiary to absolutne minimum, które zapewni nam niezbędny komfort eksploatacji wnętrza. Jeżeli nie ograniczają nas fundusze i marzymy o znacznie większej przestrzeni, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wzięli pod uwagę bardziej okazałe projekty domów o powierzchni sięgającej nawet kilkuset metrów kwadratowych.

Zastosowanie dodatkowych pomieszczeń

Prócz wspomnianego wcześniej salonu, łazienki, kuchni i jadalni oraz sypialni, w każdym domu powinny znaleźć się dodatkowe pomieszczenia. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do mieszkania w bloku, mogą nam się one wydawać z pozoru zbędne. W rzeczywistości zapewnią nam wyjątkowo praktyczną przestrzeń, którą docenimy podczas późniejszej eksploatacji budynku. Jeżeli planujemy ogrzewać dom pelletem bądź węglem, w projekcie obowiązkowo musi znaleźć się spora kotłownia. Często magazynujemy produkty spożywcze lub przetwory? Warto przemyśleć zasadność posiadania spiżarni bądź piwnicy. A może zależy nam na bezpiecznym parkowaniu samochodu? W takim przypadku weźmy pod uwagę projekty domów z wbudowanym garażem. 

Na wybór idealnego planu architektonicznego składa się wiele czynników. Musimy mieć na uwadze zarówno przepisy lokalnego prawa i ekspozycję terenu, jak i optymalną wielkość budynku czy zastosowanie w nim dodatkowych pomieszczeń. Zakup starannie dopasowanego projektu pozwoli nam na wzniesienie i urządzenie wymarzonego budynku mieszkalnego, który będzie zgodny zarówno z MPZP lub WZ, jak i naszym stylem życia, wymaganiami oraz upodobaniami.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-murator/

Redakcja HB24