Odkurzacze są urządzeniami, co do których nie mamy wątpliwości, że ich pracę słychać, i tak być musi. Jednak wcale nie musimy się godzić na bardzo hałasujące odkurzanie, zakłócające mir domowy. Do wyboru jest bardzo wiele modeli odkurzaczy, które będą dokładnie robić swoje, a jednocześnie minimalizować poziom hałasu.
Czym się kierować przy zakupie?
Odkurzacze charakteryzują się kilkoma parametrami, które należy brać pod uwagę pod kątem tego, jakie powierzchnie będziemy nimi odkurzać, i jak często będziemy to robić. Do wyboru są odkurzacze workowe i bezworkowe, z różnymi rodzajami filtrów. Do tego ważna jest też moc odkurzacza – do sprzątania wykładzin i podłóg lepiej wybrać energooszczędny, lekki odkurzacz w klasie energetycznej A, o nawet niewielkiej mocy. Odkurzacze charakteryzują się także klasą efektywności odkurzania. Dla podłóg warto wybrać klasę A lub B (najlepszą), dla dywanów w zupełności wystarczy klasa D, ale jeśli mamy możliwość to stawiajmy na klasę C. Istotnym parametrem jest też moc odkurzacza – moc urządzenia i moc wyjściowa, od której będzie zależała efektywność ssania.
Ciche odkurzacze – dla kogo?
Ten rodzaj sprzętu niestety musi szumieć i wydawać charakterystyczne dla siebie odgłosy pracującego silnika. Jednak nie oznacza to, że nie można tego parametru zminimalizować. Warto wybierać odkurzacze, które emitują mniej hałasu. To rozwiązanie szczególnie przydatne w sytuacji, gdy w domu przebywają małe dzieci albo zwierzęta. One nie tylko boją się hałasu, ale także mogą wybudzać się ze snu
Ile decybeli powinien emitować odkurzacz?
Głośność odkurzacza oznacza się poprzez liczbę decybeli. Odkurzacze o klasie A głośności, to te emitujące do 25 dBA. Klasa B, to 25-35dBA, klasa C – 35-45 dBA, klasa D – 45-55 dBA, natomiast klasa E – powyżej 65 dBA. Odkurzacze w klasie A są oznaczane jako bardzo ciche – to takie, które emitują zaledwie lekki szum, nie przeszkadzający na przykład w oglądaniu telewizji podczas pracy urządzenia 65 dB czy to dużo? Za bezpieczny poziom dźwięku uważa się 75dB. Dla porównania, w szkołach na przerwach można odnotować hałas rzędu nawet 110 dB – czyli znacznie przekraczający normę. Jest to hałas, który może być niebezpieczny dla słuchu człowieka. Codzienne odkurzanie przez kilka-kilkanaście minut dziennie musi generować zaledwie taką ilość hałasu, aby dało się swobodnie wytrzymać podczas codziennych pracy, i aby nie narażać swoich uszu na uszkodzenie słuchu. Należy więc podczas zakupu odkurzacza zwrócić uwagę, aby na opakowaniu była informacja o tym, ile maksymalnie decybeli emituje dany model.