Z roku na rok agrowłóknina zdobywa coraz większą popularność, dlatego też warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest ten niesamowity materiał. Niniejszy artykuł to doskonały wybór również dla tych osób, które chcą poznać największe zalety agrowłókniny i dowiedzieć się jednocześnie, gdzie można ją wykorzystać.
Co warto wiedzieć?
Agrowłóknina najprościej rzecz mówiąc to specjalny materiał, który w całości wykonany jest z włókien poliuretanowych, czyli bardzo popularnego w ostatnim czasie tworzywa sztucznego. Włókna poliuretanowe mogą pochwalić się wieloma drogocennymi właściwościami, dlatego też znalazły szerokie zastosowanie w wielu branżach. Agrowłóknina wykorzystywana jest przede wszystkim do zabezpieczania uprawy w sezonie zimowym. Materiał ten jest bardzo lekki, dlatego też nawet w najmniejszym stopniu nie obciąża delikatnych roślin.
Jakie zalety?
Jedną z największych zalet agrowłókniny jest oczywiście to, że przepuszcza ona światło i wodę (także parę wodną). Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wszystkie procesy życiowe roślin zostały zachowane. Dla wielu osób największą zaletą tego magicznego materiału, będzie jednak to, że jest on termoizolacyjny, dzięki czemu możliwe jest zatrzymanie ciepła promieni słonecznych w roślinach i nagrzanej glebie. Dzięki agrowłókninie rośliny są w stanie rozwijać się nawet w przypadku bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Każdy szanujący się ogrodnik, powinien jak najszybciej zapoznać się z dobrodziejstwem agrowłókniny. Warto wspomnie także i o tym, że agrowłóknina cena jest bardzo przystępna, dlatego też każdy może pozwolić sobie na wykorzystanie tego materiału na działce albo w domowym ogrodzie bez potrzeby wydawania fortuny.
Rodzaje agrowłókniny
W dzisiejszych czasach bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów agrowłókniny. W chwili obecnej na półkach sklepowych królują przede wszystkim agrowłókniny zimowe, białe i czarne. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim grubością. Biała agrowłóknina doskonale odbija promienie słoneczne, dlatego też idealnie nadaje się do zabezpieczania roślin przed mrozem i zimnym wiatrem. Dzięki białej agrowłókninie można zniwelować różnice temperatury pomiędzy nocą, a dniem. Czarna agrowłóknina wykorzystywana jest głównie do przykrywania podłoża, ponieważ doskonale pochłania światło i znacząco zwiększa temperaturę ziemi. Dzięki czarnej agrowłókninie łatwiej jest utrzymać wilgoć w glebie, co ma olbrzymi wpływ na rozwój korzeni.
Jak wykorzystać agrowłókninę?
Zakup odpowiedniej agrowłókniny to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo skorzystać z jej olbrzymiego potencjału. Przy okrywaniu roślin warto zadbać o to, aby krzewy zostały szczelnie owinięte od podstawy do samego szczytu. Warto wspomnieć również i o tym, że agrowłóknina nie ma prawej i lewej strony, dlatego też można ją dowolnie rozkładać. Nie można zapominać o tym, aby za pomocą sznurka spiąć porządnie roślinę, dzięki czemu wiatr nie uszkodzi konstrukcji.