Inwestorzy budujący własny dom lub wznoszący innego rodzaju budowlę są zazwyczaj zainteresowani wyborem materiałów budowlanych spełniających wszelkie normy izolacji termicznej i akustycznej, a przy tym tanich. Od lat najczęściej wybieranym materiałem jest beton komórkowy, czyli gazobeton. Jedną z odmian gazobetonu są bloczki ytong. Co odróżnia je od innych materiałów. Czy warto wybudować z nich dom? Jaki jest koszt budowy z tego materiału?
Szwedzki wynalazek
Beton komórkowy wynaleziono na początku XX wieku w Szwecji. Skład materiału praktycznie niewiele różni się od tradycyjnego: piasek, spoiwo (cement lub wapno) oraz woda. Nowością był sposób formowania bloczków z betonu. Wielkie ciśnienia i temperatury w autoklawach sprawiały, że formowane bloczki betonowe zyskiwały nowe właściwości. Dodanie aluminium pozwoliło na wydzielenie się wodoru podczas reakcji. Wodór gromadzący się wewnątrz bloczka utworzył nisze, które z czasem wypełniło powietrze. Dzięki zamknięciu powietrza wewnątrz beton zyskiwał na własnościach izolacyjnych i lekkości.
Bloczki ytong produkowane są z dodatkiem anhydrytu (związek gipsu) a ich nazwa zastrzeżona jest przez Szwedów. Oznaczają się niezwykłą dokładnością wykonania oraz białym kolorem. Polski suporex ma właściwości podobne, ale przez dodatek popiołów ma kolor szary.
Właściwości bloczków ytong
Dzięki niezwykłej precyzji wykonania bloczki ytong można murować stosując bardzo cienką warstwę zaprawy, a murowane ściany są gładkie i równe. Ytong to materiał dający znaczny komfort termiczny, nienasiąkliwy oraz posiadający dobre parametry izolacji akustycznej.
Beton komórkowy ytong produkowany jest w kilku odmianach: ytong silki ma mniej porów, stąd stanowi lepszą ochronę przed hałasem; ytong mulitopor przeciwnie – ma więcej przestrzeni wewnętrznych, a przez to jest bardzo lekki i doskonale izoluje termicznie. Inny rodzaj szwedzkich bloczków to ytong interio. Jest to rodzaj bardzo lekkich, ale niezwykle wytrzymałych płyt, które są wykorzystywane do budowy ścian działowych; często wykorzystuje się go w budownictwie modułowym i szkieletowym.
Wielkim plusem bloczków ytong jest ich wysoka odporność na wilgoć oraz właściwości termoizolacyjne – dzięki temu budowle wznoszone z tego materiału nie wymagają dodatkowego ocieplenia.
Bloczki ytong – cennik
Cena bloczków ytong to jedyny argument mogący zrazić potencjalnych nabywców. Niestety, każdy inny rodzaj bloczków z betonu komórkowego jest tańszy od omawianego materiału. Jednak jeśli porównamy budynek bez izolacji wykonany z bloczków ytong i dom z suporexu z ociepleniem, to koszt wykonania obu jest zbliżony. Jeśli jednak zastosujemy ytong silki, który doskonale wygłusza, ale nie izoluje od chłodu, to ocieplenie jest konieczne i cennik materiałów przemawia wówczas na niekorzyść ytong.