Programowanie sterowników PLC – odkryj potencjał sterowników PLC!

Inżynierowie odpowiadający za wydajność i automatyzację produkcji, coraz chętniej wykorzystują potencjał sterowników PLC w obsługiwanych zakładach przemysłowych. W artykule opowiemy, jak wygląda programowanie sterowników PLC oraz jakie są ich rodzaje oraz istota działania.

Rosnąca konkurencyjność w sektorze przemysłowym wymaga od inżynierów poszukiwania nowych metod podnoszenia wydajności, a zarazem obniżania kosztów produkcji. Jednym z kluczowych elementów sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie potencjału powszechnej automatyzacji oraz komputeryzacji. Obok komputerów przemysłowych, systemów SCADA i paneli HMI to właśnie sterowniki PLC są najczęściej wykorzystywane do poprawy efektywności sterowania maszynami.

Czym są sterowniki programowalne i na czym polega programowanie sterowników PLC?

Na początek sprawdźmy, czym są sterowniki programowalne i na czym polega programowanie sterowników PLC. Układy PLC powstały ponad 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Początkowo opracowano je z myślą o efektywniejszej automatyzacji produkcji w przemyśle motoryzacyjnym.

Istotą ich działania było zastąpienie skomplikowanych układów stycznikowo-przełącznikowych prostszymi i łatwiejszymi w zastosowaniu rozwiązaniami z zakresu sterowania. Tego rodzaju urządzenia można znaleźć m.in. na stronie internetowej polskiego dostawcy PLC – firmy SABUR: https://www.sabur.com.pl/sterowniki-plc/

Programowanie sterowników PLC wygląda nieco inaczej, niż w przypadku tworzenia aplikacji komputerowych z użyciem powszechnie stosowanych języków obiektowych takich jak Java czy C++. Do kodowania stosowane są dwie grupy języków programowania – tekstowe oraz graficzne.

Tekstowe programowanie sterowników PLC

Tekstowe programowanie PLC opiera się głównie na wykorzystaniu dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest tekst strukturalny ST podobny w dużej mierze do języków wysokiego poziomu. Druga metoda to zastosowanie języka IL, czyli listy instrukcji niskiego poziomu.

Graficzne programowanie sterowników PLC

Do graficznego programowania PLC stosowane są języki LD (logika drabinkowa) oraz SFC (sekwencyjny ciąg bloków) i FBD (blokowe schematy funkcjonalne).

Jakie są rodzaje sterowników PLC i jak wygląda ich budowa?

Standardowy sterownik PLC jest zbudowany z jednostki centralnej CPU oraz szeregu wejść i wyjść analogowych oraz cyfrowych. Poszczególne porty służą zarówno do odbierania sygnałów z czujników pomiarowych, jak i innych sterowników PLC.

Porty wyjściowe służą zazwyczaj do wysyłania sygnałów sterujących na podstawie informacji otrzymanych na wejściu. Układy posiadają także moduły zasilania oraz pamięć. Specjaliści wyróżniają najczęściej dwa rodzaje sterowników PLC – modułowe oraz kompaktowe. Czym różnią się wspomniane układy?

Kompaktowe sterowniki PLC

Najprostsze i najtańsze sterowniki logiczne, których główną zaletą są właśnie niewielkie rozmiary fizyczne. Kompaktowe PLC posiadają zazwyczaj wbudowane wszystkie niezbędne moduły – zasilacz, CPU oraz minimalną ilość wejść i wyjść. Dzięki niewielkim wymiarom można je z łatwością zamontować w wielu miejscach, gdzie możliwości są ograniczone. Warto dodać, że na rynku są dostępne układy kompaktowe z możliwością rozbudowy.

Modułowe sterowniki PLC

Droższymi, lecz bardziej zaawansowanymi i oferującymi szerokie możliwości rozwiązaniami są modułowe sterowniki PLC. Poza podstawowymi funkcjonalnościami znanymi ze sterowników kompaktowych, układy modułowe PLC mogą być rozbudowane o szereg dodatkowych modułów, takich jak regulator PID, pozycjonowanie osi, szybki licznik HSC czy czujniki temperatury i układy do pomiaru zużycia energii elektrycznej.

Efektywne sterowanie procesami przemysłowymi, dzięki sterownikom PLC!

Bez wątpienia zastosowanie nowoczesnych sterowników PLC pomaga w efektywnym sterowaniu procesami przemysłowymi. Jeżeli chcesz wykorzystać potencjał programowalnych układów logicznych w swoim zakładzie przemysłowym, to zapoznaj się z ofertą firmy SABUR, dostępną na stronie internetowej sabur.com.pl.

Redakcja HB24