Plusy i minusy budowy domów w stylu kanadyjskim

Budowanie domów kanadyjskich jest coraz częstszą praktyką w Polsce. Wielu klientów decyduje się na stawianie budynków w technologii lekkiego szkieletu drewnianego głównie ze względu na szybki czas budowy. Jakie jeszcze są zalety domów kanadyjskich? Czy można wymienić wady tej technologii?

Zalety budowania domów kanadyjskich

Główną korzyścią budowania domów w stylu kanadyjskim jest lekka konstrukcja, która wpływa na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki niższej wadze można stworzyć mniejsze, a co za tym idzie – tańsze fundamenty. Już sam transport materiałów na plac budowy wymaga mniejszego budżetu oraz czasu w porównaniu do standardowych budynków murowanych. 

Budowanie domów kanadyjskich opiera się na tzw. suchej technologii, co wyróżnia tę metodę łączeniem drewna z gwoździami i metalowymi łącznikami. Nie trzeba zatem czekać na związanie cementu czy wyschnięcie betonu, co oznacza, że ten sposób nie wymaga stosowania przerw technologicznych. Gotowy dom kanadyjski może być zbudowany już w 3 miesiące.

Kolejną zaletą budowania domów w technologii lekkiego szkieletu jest możliwość ich wykonania o każdej porze roku, nawet zimą. Jedynymi pracami mokrymi jest postawienie fundamentów. Inwestorzy decydujący się na wnoszenie domu w tej technologii doceniają także możliwość łatwej przebudowy lub modernizacji gotowego już budynku. 

Mniejsza grubość ścian wewnętrznych i zewnętrznych, w podrównaniu do domów murowanych, sprawia, że domy kanadyjskie mają większą powierzchnię użytkową. Pomimo węższych ścian budynek jest ocieplony grubą warstwą izolacyjną, co wpływa na dobre warunki termiczne we wnętrzu. To kolejny argument przemawiający za niższymi kosztami – w tym przypadku obniża się cenę rachunków za ogrzewanie. 

Wady budowania domów w technologii lekkiego szkieletu

Za minus domów budowanych w stylu kanadyjskim uważa się szybkie wychładzanie się pomieszczeń. Z drugiej strony, mała bezwładność cieplna służy szybszemu nagrzewaniu się domu. Można tę cechę uznać za plus lub minus tej technologii.

Trudność techniczna i brak koordynacji wymiarowej wpływają na niewielką popularność tej technologii w warunkach polskiego budownictwa, co zdecydowanie jest wadą tego rozwiązania. Kolejnym minusem jest to, że w naszym kraju utarło się przekonanie, że w tej technologii można budować wyłącznie domki letniskowe.

Czy warto budować domy w stylu kanadyjskim?

Budowanie domów kanadyjskich wymaga zastosowania odpowiednich materiałów naturalnych. W 90% budynki powstają ze zdrowych i ekologicznych surowców. Połączenie drewna z metalowymi łącznikami musi być wykonane w sposób profesjonalny, co może zagwarantować wyłącznie sprawdzona i wyspecjalizowana ekipa budowlana. To istotne również we właściwym ociepleniu domu.

Duża liczba zalet przemawia za budową domów kanadyjskich, jednak ważne jest to, żeby do realizacji zlecenia zatrudnić fachowców z odpowiednimi umiejętnościami, doświadczeniem i uprawnieniami. W efekcie inwestuje się w ekologiczny dom, którego czas i koszty budowy są niższe w porównaniu do budowania domów murowanych. Dom w stylu kanadyjskim będzie wytrzymały i trwały, jeśli zostanie wykonany według ścisłych zasad budownictwa szkieletowego.

Redakcja HB24