Czym przykleić styropian – pianka czy na mokro?

Płyty styropianowe są najpopularniejszym sposobem wykonywania izolacji cieplnej budynku. Pozwalają uzyskać dobre parametry cieplne przy zachowaniu niskiej ceny tego rodzaju warstwy izolacyjnej. A czym przykleić styropian – pianka czy na mokro? Warto poznać zasady wykonywania tych obydwu prac i przekonać się, jakie są ich zalety i wady.

Klejenie styropianu na mokro

Metoda mokra, czyli tak zwana ETICS jest bardziej ekologiczna i tania. W przypadku nierówności geometrii ścian należy dokładnie wyrównać tynkiem ich powierzchnię, aby uzyskać możliwie jak najlepsze parametry klejenia. Należy również zastosować myjkę wysokociśnieniową do dokładnego umycia ocieplanej powierzchni. Metoda klejenia styropianu na mokro polega na użyciu specjalnego, wysokowydajnego kleju rozrabianego w wodzie. Spoiny pomiędzy płytami należy uzupełnić pianką, a nie zaprawą. Zaprawa tworzy mostki termiczne i przez to niweluje skuteczność całego docieplenia. Jest to metoda prawie dwukrotnie tańsza od klejenia na piankę. Wymaga pewnej wprawy i zajmuje nieco więcej czasu. Dlatego też zaleca się stosowanie tejże metody przez ekipy dociepleniowe. Dzięki temu inwestor ma możliwość zrównoważenia kosztów zatrudnienia fachowców poprzez redukcję kosztów materiałów.

Klejenie styropianu na piankę

Pianka do okien ma bardzo wszechstronne zastosowanie – wypełnia spoiny, mocuje styropian, uszczelnia. Warto wykorzystać ją do klejenia styropianu na docieplenie, gdy zamierzamy to zrobić samodzielnie. Pianka zapewnia osobie klejącej większy komfort pracy. Wymaga tylko naniesienia pianki na styropian i dociśnięcia jej bezpośrednio do ściany. Należy jednak pamiętać, że pianka pęcznieje, i w krótkim czasie należy jeszcze dociskać ją i poprawiać ułożenie. Biorąc pod uwagę, że jedno opakowanie pianki to koszt do 20 złotych, a pozwala ona na pokrycie około 10 m2 powierzchni, jest to metoda zdecydowanie droższa przy dociepleniach. Przy większym metrażu elewacji potrzeba przynajmniej kilka opakowań pianki. Należy też pamiętać, że cieńsza jej warstwa zapewnia mniej ścisłe związanie ze ścianą, dlatego nie należy oszczędzać na grubości strumienia pianki kierowanej na styropian. 

Podsumowując, klejenie styropianu na piankę jest droższe, ale łatwiejsze i może być z powodzeniem stosowane przez inwestorów, którzy planują samodzielnie uporać się z kwestią docieplenia. Klejenie tradycyjną metodą na mokro lepiej zostawić fachowcom, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy podejmują się oni odpowiedniego przygotowania ściany przed rozpoczęciem klejenia.

Redakcja HB24