Wykusz w domu to pewnego rodzaju urozmaicenie konstrukcyjne, które sprawia, iż bryła budynku nabiera ciekawego i efektownego wyglądu. Oczywiście, jak każdy element konstrukcji, wykusz posiada zalety oraz wady. Warto więc już na etapie poszukiwania projektu wymarzonego domu zastanowić się, czy wykusz będzie dobrym rozwiązaniem.
Jakie funkcje w domu spełnia wykusz?
Z pewnością wykusz w domu to niebywałe rozwiązanie pozwalające na oryginalny i atrakcyjny efekt wizualny. Wykusz to nie tylko element, który nadaje nowoczesnego wyglądu zewnętrznego, ale także daje większe możliwości do aranżacji pomieszczeń wewnątrz budynku. Niestety wiąże się to z większymi nakładami finansowymi na budowę domu, gdyż wykusz zwiększa wydatki budowlane. Jego umieszczenie wiąże się bowiem z bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i często zwiększeniem liczby balkonów. To wszystko sprawia, iż koszty budowy rosną. Dlatego też przed zakupem projektu należy się bardzo dobrze zastanowić, czy mimo większych kosztów budowy, wykusz będzie niezbędnym elementem, by zaaranżować przestrzeń w domu zgodnie z oczekiwaniami inwestorów.
Wykusz w domu jest najczęściej niewielkim pomieszczeniem z oknami, wystającym ze ścian budynku. Współcześnie najczęściej występują wykusze w kształcie wielokąta. Często mają one od trzech do pięciu ścian, na których są duże, doświetlające pomieszczenie, okna. Wykusz w domu to idealny element konstrukcyjny, dzięki któremu istnieje możliwość wprowadzenia do wnętrza budynku dużo większej ilości światła. Okna są więc niezbędne.
Wykusz jest często mylony z inną formą konstrukcyjną, jaką jest ryzalit. Niektóre podobieństwa sprawiają bowiem, że osobie nieinteresującej się budownictwem ciężko jest określić od razu, z jakim elementem ma do czynienia.
Wykusz a ryzalit – czym się różnią?
Wykusz oraz ryzalit są elementami dekoracyjnymi możliwymi do wykonania na zewnętrznych ścianach budynku. W uwagi na swoją ciekawą formę często pojawiają się zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i w domach nowoczesnych.
W budynkach o klasycznej bryle wykusze lub ryzality są przeważnie wielokątami, natomiast w domach nowoczesnych przybierają raczej kształt prostokąta. Mimo tego, że obie formy są do siebie podobne, istnieją pewne różnice, które pozwalają określić dokładnie, czy w danym budynku występuje wykusz czy ryzalit. Wykusz jest bowiem elementem nadwieszonym, który rozpoczyna się powyżej parteru i może przebiegać przez jedną lub kilka kondygnacji. Ryzalit natomiast posiada fundamenty i tworzy całość ze ścianami fundamentowymi.
Wybierając projekt wymarzonego domu warto zastanowić się nad możliwymi elementami konstrukcji, które sprawią, iż budynek będzie wyglądał nowocześnie i elegancko. Być może to właśnie wykusz będzie tym idealnym rozwiązaniem?