Piec na ekogroszek nie dopala węgla – przyczyny i rozwiązania
Data publikacji 1 marca 2021Niedopalanie ekogroszku w urządzeniach grzewczych to często spotykane zjawisko. To, dlaczego piec nie dopala ekogroszku, jest zazwyczaj związane z nieprawidłowym sposobem użytkowania kotła. Zapoznanie się z dołączoną dokumentacją techniczną jest kluczowe, aby wykorzystywać właściwie wszystkie jego możliwości i nie doprowadzić do zniszczenia. Z drugiej strony zdarza się, że piec na ekogroszek nie dopala węgla ze względu na słabą jakość samego paliwa oraz zanieczyszczenia występujące w węglu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybierać ekogroszek dobrej jakości, i ze sprawdzonego źródła .
Niedopalony węgiel w piecu na ekogroszek
Aby być pewnym, że nie spotkamy się z sytuacją, w której piec na ekogroszek nie dopala węgla, warto sprawdzić, czy paliwo spełnia kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim powinno mieć wysoką wartość opałową przy niskiej zawartości siarki i popiołu oraz jak najniższej spiekalności. Warto również sprawdzić, czy nie jest zawilgocone. Drugim ważnym czynnikiem jest wybór właściwego kotła. Decydując się na ich zakup należy zapoznać się z mocą nominalną, oraz uwzględnić zapotrzebowanie ciepła na ogrzewanie obiektu oraz moc potrzebną do ogrzewania CWU. Właściwy dobór kotła ma decydujący wpływ na sprawność spalania oraz koszt ogrzewania pomieszczeń.
Dlaczego piec nie dopala ekogroszku?
Efektywne spalanie ekogroszku, wymaga stałego dopływu powietrza. Kotłownia, w której znajduje się nasze urządzenie grzewcze, powinna posiadać otwór nawiewny. W przypadku jego braku zastępuje go często uchylone na stałe okno. To, dlaczego piec na ekogroszek nie dopala węgla, może wynikać z braku dopływu powietrza do palnika w samym kotle. Jeśli powietrza będzie za mało, nie nastąpi całkowite spalanie ekogroszku. W sytuacji, gdy jest go za dużo mamy do czynienia z wychłodzeniem palnika, dodatkowym schładzaniem spalin, stratami ciepła i wzrostem emisji tlenku węgla. Podobnie na uwagę zasługuje wilgotność paliwa, która ma duży udział w jakości spalania. Błędem, który może powodować niedopalenie ekogroszku jest zamykanie szybra, który występuje w starych piecach. Takie działanie powoduje nie tylko brak efektywności w spalaniu paliwa, ale również okopcenie pomieszczenia kotłowni, a nawet domu. Niektórzy sądzą, że zamykanie szybra powoduje oszczędne zużycie węgla, w rzeczywistości jest wprost przeciwnie. Aby kontrolować intensywność spalania ekogroszku, najlepiej posłużyć się nowoczesnymi piecami, które mają sterowniki. Na sterowniku ustawia się ilość podawanego do palnika paliwa oraz powietrza.
Ostatnim ważnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest temperatura pracy pieca, powinna ona być ustawiona na poziomie 650C. Dla oszczędności użytkownicy ustawiają temperaturę pracy pieca dużo niżej. Niedopalony węgiel w piecu na ekogroszek może być wynikiem skraplania się wody na ścianach kotła. Dlatego warto mieć na uwadze, że gdy w piecu jest temperatura poniżej 500C to w kotle następuje skraplanie wody – jest to praca poniżej punktu rosy. Efektem jest złe spalanie, zużycie dużej ilości węgla i niszczenie pieca.
Nasza oferta zawiera różnego rodzaju kotły na ekogroszek o różnej konstrukcji i mocy, tak aby można je było łatwo dopasować do ogrzewanych pomieszczeń. Wyposażone są w nowoczesną automatykę pogodową, dzięki której możliwe jest dopasowanie parametrów pracy urządzenia, a także jego mocy grzewczej do rodzaju paliwa i temperatury.