Czy warto wybrać gumoleum?

Jako podłogi w mieszkaniach staramy się zawsze wybierać artykuły, które będą jednocześnie trwałe i praktyczne, a przy tym ładne. Jak w tym zestawieniu wypada klasyczne gumoleum?

Czym się charakteryzuje gumoleum?

Gumoleum to wysokoelastyczna wykładzina z PVC. Dawniej, jeszcze w czasach PRL, był to bardzo popularny sposób wykładania kuchni czy łazienek. W zasadzie gumoleum stosowano nie tylko na podłogach, ale i na ścianach – ze względu na wyjątkowe walory wytrzymałościowe tego tworzywa. Z biegiem czasu klienci stracili jednak zainteresowanie tą wykładziną, na rzecz paneli podłogowych, wykładzin dywanowych, czy terakoty na podłogach. Obecnie jednak wraca powoli do łask – co jest tego powodem?

Estetyka i praktyczność

Gumoleum o jednym, nudnym wzorze w każdym polskim domu to już przeszłość. Dziś producenci oferują wysokojakościowe wykładziny PVC o bardzo ciekawych, zróżnicowanych wzorach. Można zatem zakupić wykładzinę o wzorze prawdziwych desek z litego drewna różnych gatunków – jaśniejsze, ciemniejsze, z wąskimi lub szerokimi klepkami. Można także wybrać wykładziny w ciekawe wzory geometryczne, w kolorach beżów, brązów, czerni i bieli, szarości, a także w wielu różnych kolorach. Dzięki takiej bogatej palecie barw i wzorów można uzyskać bardzo ciekawy efekt aranżacyjny w swojej kuchni, łazience, przedpokoju, a nawet salonie czy sypialni. Gumoleum jest trwałą i bardzo elastyczną wykładziną. Doskonale radzi sobie z mechanicznymi zarysowaniami, czy stosowaniem czyszczących środków chemicznych. Jest bardzo łatwe do utrzymania w czystości i nie wymaga konserwacji. To wykładzina doskonała do domu, w którym są małe dzieci. Stąd też, coraz więcej klientów poszukujących efektownych, a przy tym praktycznych materiałów do wyłożenia podłogi, sięga właśnie po gumoleum w ciekawym wzorze i kolorze.

Gumoleum – połóż to sam

Ważną rzeczą w przypadku gumoleum jest też niska cena – około 30-40 złotych za metr kwadratowy, co bardzo wpływa na ogólne koszty remontu. Nie wymaga dużego doświadczenia w układaniu. Wystarczy dobrze oczyścić i wypoziomować podłogę, a następnie położyć na niej materiał izolujący hałasy i ciepło. Następnie wykładzinę przycina się na żądaną długość nożykiem do tapet, oraz przykleja do podłoża. Bardzo niewielkim kosztem i małym nakładem pracy można uzyskać ładnie wykończone wnętrze. Wykładzina PVC bardzo dobrze tłumi kroki i zabezpiecza przed przenikaniem chłodu. Jest więc materiałem niezwykle łatwym w samodzielnym położeniu, a do tego efektownym i tanim – czego chcieć więcej?

Redakcja HB24