Wszystko, co warto wiedzieć na temat maszyn czyszczących

Dzięki maszynom czyszczącym utrzymanie czystości w różnego rodzaju obiektach jest o wiele łatwiejsze. Pozwalają one na efektywne i łatwe sprzątanie dużych powierzchni podłogowych. Oto garść przydatnych informacji na ich temat.

Czym są maszyny czyszczące?

Maszyny czyszczące to częściowo bądź też całkowicie zautomatyzowane urządzenia, które stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę dla ręcznych szczotek i mopów. Przewyższają je pod względem precyzji, skuteczności oraz wydajności.

Standardowa maszyna czyszcząca wyposażona jest w napędzane silnikiem mopy bądź też szczotki. Pracują one z dużą częstotliwością obrotów, skutecznie sprzątając nawet największą przestrzeń. Posiadają również zbiorniki na wodę oraz środki czyszczące, dzięki czemu osoba obsługująca maszynę nie ma kontaktu z detergentami.

Gdzie sprawdzają się maszyny czyszczące?

Prawda jest taka, że maszyny czyszczące doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba efektywnego, sprawnego i skutecznego czyszczenia dużych powierzchni podłogowych. Tego typu urządzenia można wykorzystywać między innymi w:

  • przemyśle i spedycji – na halach produkcyjnych i w magazynach,

  • obiektach handlowych – sklepach, dyskontach i galeriach,

  • parkingach podziemnych,

  • biurowcach,

  • obiektach noclegowych,

  • obiektach sportowych,

  • obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, biblioteki, uczelnie, teatry, kina, urzędy i szpitale.

Maszynę czyszczącą można zastosować wszędzie tam, gdzie powierzchnia podłogi do sprzątania wynosi więcej niż 50 m2.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze maszyny czyszczącej?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dostępne na rynku maszyny czyszczące różnią się między sobą pod wieloma względami. Rozważając zakup urządzenia tego typu warto wziąć pod uwagę:

  • rodzaj zasilania – na rynku dostępne są zarówno maszyny czyszczące akumulatorowe, jak i kablowe. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w tych wszystkich miejscach, gdzie kabel mógłby stanowić niepotrzebną przeszkodę. Charakteryzują się jednak większą wagą i dużymi rozmiarami. Maszyny z kablem najlepiej sprawdzają się na dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak choćby sale gimnastyczne czy sale konferencyjne, 

  • system napędowy – osoby rozważające zakup maszyny czyszczącej mogą wybrać urządzenia samojezdne bądź też wyposażone w silnik. Maszyny czyszczące silnikowe świetnie sprawdzają się na średnich i mniejszych powierzchniach,

  • dostępne funkcje – maszyny czyszczące mogą nie tylko zamiatać podłogę, zbierając z niej zanieczyszczenia, ale także umyć ją, usuwając nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia i plamy. Dostępne na rynku szorowarki występują w najróżniejszych wariantach – niektóre z nich mogą nawet polerować powierzchnię!

Z racji tego, że zakup maszyny czyszczącej może wiązać się z całkiem sporym wydatkiem, warto dokładnie przemyśleć wybór konkretnego urządzenia. Jedno jest pewne – to najlepsza inwestycja, dzięki której znacznie można zredukować koszty sprzątania oraz ograniczyć zużycie wody i detergentów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja HB24