Jaki komin do pieca gazowego?

Kocioł gazowy jest jednym z chętniej wybieranych urządzeń grzewczych, dzięki któremu możliwe jest zadbanie o efektywne ogrzewanie zarówno nowych, jak i starych domów o dużej powierzchni. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że duży wpływ na bezpieczną i wydajną pracę instalacji grzewczej, wykorzystującej wyżej wspomniane urządzenia, mają odpowiednio dopasowane systemy kominowe. Podjęcie decyzji w przedmiotowym zakresie wcale nie jest takie łatwe, jakby to mogło się wydawać.

Ze względu na dynamiczny rozwój w zakresie konstrukcji pieców gazowych, gdzie to zaczęto wykorzystywać coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologie, zmianie także uległa budowa samego komina. Przede wszystkim wybór wspomnianego systemu uzależniony jest od rodzaju instalowanego urządzenia tj. czy nasz kocioł gazowy posiada otwartą, czy też zamkniętą komorę spalania, gdzie niezbędne jest zastosowanie drugiej rury, dzięki której będzie możliwe doprowadzanie powietrza z zewnątrz.

Czynniki, które determinują wybór systemów kominowych do kotłów gazowych?

Jak już zostało wspomniane wyżej, systemy kominowe powinny być odpowiednio dopasowane do posiadanych urządzeń grzewczych. Oprócz wyżej wymienionych czynników, które będą determinowały nasz wybór, należy również zwrócić uwagę na szereg wielu innych czynników takich jak np.:

  • Czy komin będzie stawiany w nowo budowanym domu, co nie powinno stanowić większego problemu, czy też będziemy przeprowadzać modernizację instalacji w starszym budynku? W drugim przypadku wyzwanie może stanowić kwestia związana z wymaganym przez producenta kotła minimalna średnica oraz przekrój przewodu odprowadzającego spaliny.
  • Czy instalowany jest piec gazowy z otwartą komorą, które charakteryzują się naturalnym ciągiem, przez co należy zadbać o dopływ powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, w którym je zamontowane, czy też mamy do czynienia z kotłem z zamkniętą komorą spalania odizolowaną od pomieszczenia (praktycznie już tylko takie urządzenia występują na rynku), które mogą współpracować zarówno z kominem powietrzno-spalinowym, jak i samodzielnym przewodem spalinowym?

Systemy kominowe – podział ze względu na materiał wykorzystany do ich konstrukcji

W przypadku systemów kominowych należy pamiętać, że do ich wykonania wykorzystywane są różne rodzaje materiałów w zależności od ich konstrukcji. Do najpopularniejszych kominów, które ze względu na wysoką odporność na korozyjne działanie spalin najlepiej sprawdzają się w przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą, należą systemy, w których przewód spalinowy został wykonany z takich materiałów jak:

  • stal kwasoodporna,
  • ceramika,
  • oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne.

Systemy kominowe do pieca gazowego dostępne na https://kociolcenowy.pl/106-akcesoria-kominowe, to sprawdzone, bezpieczne oraz wydajne rozwiązania, które spełniają szereg niezbędnych wymogów i które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Redakcja HB24